Series 23.1 Cu. Ft. Counter-Depth French-Door Refrigerator - PWE23KELDS
Series 23.1 Cu. Ft. Counter-Depth French-Door Refrigerator
Model: PWE23KELDS




















Product Video

Series 23.1 Cu. Ft. Counter-Depth French-Door Refrigerator
Model: PWE23KELDS
Depth : Counter Depth
Key Features
Internal water dispenser
Full-width electronic temperature-controlled drawer with LED lights
Enhanced Shabbos Mode
Counter-depth design
TwinChill evaporators
Advanced Water Filtration
Showcase LED lighting
Quick Space shelf
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Internal water dispenser
Delivers filtered water with one touch
Full-width electronic temperature-controlled drawer with LED lights
3 accurate settings deliver the optimal temperature for your favorite foods
Enhanced Shabbos Mode
The Shabbos Keeper connects to your refrigerator to automatically enable Shabbos compatible modes each week and before every holiday (Shabbos Keeper sold separately, visit www.zmantechnologies.com for details)
Counter-depth design
Offers a built-in look by fitting nearly flush with surrounding cabinetry
TwinChill evaporators
Separate climates in the fresh food and freezer sections help keep foods fresh
Advanced Water Filtration
Reduces trace pharmaceuticals from water and ice* (* Removes 98% of ibuprofen, atenolol, fluoxetine, progesterone and trimethoprim. These pharmaceuticals are not necessarily in all usersā water)
Showcase LED lighting
Positioned throughout the interior and under fresh food doors to spotlight foods inside the refrigerator and in the freezer
Quick Space shelf
Functions as a normal full-sized shelf when needed and easily slides down for instant storage flexibility
TwinChill⢠evaporators
Separate climates in the fresh food and freezer sections help keep foods fresh
Certifications
California AB-100 Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.93 cu ft |
| Freezer Capacity | 7.16 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 23.10 cu ft |
FEATURES
| Dispenser Features | Internal Dispenser |
| Control Type | Internal Electronic Digital Temperature Display |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Number of Doors | 3 |
| WiFi Connect | Optional (Requires part no. PBX23W00Y1) |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Sabbath Mode | Optional |
| Filter Location | Inside left door |
| Freezer Storage Baskets | 2 Full-Width |
| Temperature Management System | TwinChill⢠Evaporators |
| Freezer Door Bins | 1 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Door Features | Drop Down Tray |
| Leveling System | 2 Front Leveling Legs |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 5 Total - Glass with Silver Trim |
| Fresh Food Door Bins | 6 Total |
| Freezer Features | Interior Lighting - LED (2) |
| Exterior Style | Counter-Depth |
| Temperature Display | Internal Digital |
| Fresh Food Features | Showcase LED Lighting 7 |
| Configuration | French Door |
| Dispenser | Internal Water |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Electronic Temperature Control w/ LED Lighting |
| Water Filtration | Water Filter Indicator Light |
| Product Type | French-Door Refrigerator |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Full-Width, Adjustable Temperature Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Split Adjustable; 1 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Door Bins | 4 Adjustable with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Product Type | Bottom Freezer Refrigerator |
| Product Type | Counter Depth Refrigerator |
| Water Filtration | Advanced Filtration System |
| Water Filtration | Removes Pharmaceuticals |
| Water Filtration | Find your filter here |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Exterior Design | Contoured Doors |
| Door Stops | Yes |
| Textured Steel Case | Case Only - Dark Gray |
| Handle Color | Black Stainless |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Handle Design | Designer Style |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Black Slate |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
POWER / RATINGS
| Energy Consumption (kWh/year) | 596 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Height to Top of Hinge | 69.875 in |
| Net Weight | 333 lb |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Approximate Shipping Weight | 363 lb |
| Depth with Door Open 90° | 43.375 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 44.625 in |
| Case Depth Without Door | 24.375 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 28.75 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Overall Depth | 31 1/4 in |
| Overall Height | 69 7/8 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Side Air Clearances | 0.125 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.88 in. |
| Length | 31.25 in. |
| Weight | 333 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.88 in. |
| Shipping Length | 36.25 in. |
| Shipping Weight | 373 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 373 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 45.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 561.61 lbs. |
| Total of Cubes | 45.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 561.61 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











