$1,999.00
Was$2,699.00Save $700.00 (26%)
- B36FD10ENS
$1,999.00
Was$2,699.00Save $700.00 (26%)
Current Rebates
Key Features
Spacious Standard Depth
UltraClarityPro® Water Filter
Integrated Handles
Maintain temperature with MultiAirFlow
ENERGY STAR® qualified
The Home Connect™ app allows you to remotely monitor and control your Bosch refrigerator.
Wide gallon door bins easily accommodate two large, side-by-side gallon containers each.
Experience crisp, beautiful LED illumination from corner to corner.
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Spacious Standard Depth
Our sleek, freestanding stainless-steel refrigerators provide ample space for all of your perishables.
UltraClarityPro® Water Filter
UltraClarityPro® Water Filter removes an astonishing >99.9% of sediments, including harsh elements like chlorine and chloramine.
Integrated Handles
fit into any kitchen for a premium look and feel.
Maintain temperature with MultiAirFlow
MultiAirFlow™ maintains consistent temperatures throughout the unit by evenly circulating cool air.
ENERGY STAR® qualified
ENERGY STAR® certified for energy efficiency.
The Home Connect™ app allows you to remotely monitor and control your Bosch refrigerator.
The Home Connect™ app allows you to remotely monitor and control your Bosch refrigerator from your smartphone or tablet. Control the temperature, adjust lighting, run diagnostics—wherever you are,* for ultimate convenience.
Wide gallon door bins easily accommodate two large, side-by-side gallon containers each.
Featured on both sets of doors, our wide gallon door bins easily accommodate two large, side-by-side gallon containers each.
Experience crisp, beautiful LED illumination from corner to corner.
Bottle Fill for a hands-free filling experience
Fill your favorite glass or bottle hands-free using BottleFill technology. Fill your favorite container once, press bottle fill to save the quantity, and enjoy a hands-free fill each time thereafter.
New Anti-Fingerprint Stainless Steel
Say goodbye to smudges and fingerprints with new anti-fingerprint stainless steel.
QuickIce Pro System™ for fast ice
The innovative QuickIcePro System™ combines three technologies to produce fresh filtered ice in your refrigerator—fast. *Based on single ice maker production rates during a 24 hour period, measured per IEC standards, when the ice bin was removed. Results may vary depending on operating conditions.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
General
| Panel Ready | Not Possible |
| Freezer Gross Capacity | 8.0 Cu Ft |
| Total Unit Gross Capacity - AHAM | 26.0 Cu Ft |
| Refrigerator Gross Capacity | 18.0 Cu Ft |
| Color | Stainless Steel |
| Included Accessories | 1 x cartridge for water filtering system |
Size and Weight
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 70 x 35 5/8 x 32 1/8 |
| Gross Weight | 355.000 lbs |
| Power Cord Length | 66 15/16 " |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 70 " x 36 " x 25 " |
Comfort and Convenience
| Water Filter | yes |
| Ice Maker | yes |
| Ice Storage Capacity | 4 lbs |
| Ice Production Per 24 Hours | 8 lbs |
| SuperCool | yes |
| superFreezing | yes |
| Door Open Alarm Fridge | yes |
| EcoMode | yes |
| Number of Adjustable Shelves | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 6 |
| Sabbath Mode | yes |
Connectivity
| Home Connect Features | Access Recipes, Remote Monitoring and Control |
Dimensions & Weight
| Width | 35.63 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 32.13 in. |
| Weight | 355 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.63 in. |
| Shipping Height | 75 in. |
| Shipping Length | 37.13 in. |
| Shipping Weight | 395 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 395 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 46.36 ft³ |
| Dimensional Weight | 576.34 lbs. |
| Total of Cubes | 46.36 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 576.34 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bosch Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.



























