4.8 cu. ft. Smart Top Load Washer - WTW6120HC
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
4.8 cu. ft. Smart Top Load Washer
Model: WTW6120HC


















+8more
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
4.8 cu. ft. Smart Top Load Washer
Model: WTW6120HC
Replaced By
5.2 - 5.3 cu. ft. Top Load Washer with 2 in 1 Removable Agitator
Model: WTW8127LC

$993.00
Was$1,399.00Save $406.00 (29%)
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Specifications
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 25.17 ft³ |
| Dimensional Weight | 312.85 lbs. |
| Total of Cubes | 25.17 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 312.85 lbs. |
Interior Details
| Advanced Vibration Control | Yes |
| Automated Dispenser | Load&Go™ Dispenser |
| Automatic Load Size Sensing Technology | Yes |
| Dispense System | Bulk Load Detergent, Fabric Softener & Bleach, Load & Go, Single Dose |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Motor Drive Type | Belt |
| Motor Horsepower | 1/3 HP |
| Out of Balance Sensing | Yes |
| Suspension System | 4 Springs 4 Dampers, Liquid filled upper balance ring |
| Wash Action | Impeller |
| Washer Drum Material | Stainless Steel |
| Washer Drum Rear/Base Material | Plastic |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Rear Console |
| Control Type | Capacitive Touch |
| Electronic Display Type | 2.4in LCD |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | Add Garment, Connected, Done, Estimated Time Remaining, Lid Lock, Remote Enabled, Sensing, Washing |
| LCD Touch Screen | No |
Exterior Details
| Adjustable Feet | Yes |
| Lid/Door Swing | N/A |
| Slow Close Lid | Yes |
| Window | Yes |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 36 |
| Washer Cycle Selections | Bulky Items, Clean Washer with affresh, Cold Wash, Colors, Delicates, Drain & Spin, Heavy Duty, Normal, Quick Wash, Regular, Rinse & Spin, Sanitize with Oxi, Towels, Whites, Wrinkle Control |
Details
| Fabric Brush | Yes |
| Recirculation(visible) | No |
| Stackable | No |
| Water Faucet | Yes |
Modifiers
| Delay Start | Up to 12 hours |
| Number of Rinse Options | 2 |
| Number of Soil Levels | 5 |
| Number of Spin Speeds | 3 |
| Number of Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Number of Washer Options | 8 |
| Number of Water Levels | 4 |
| Rinse Temperature | Cold |
| Spin Speed Selections | Fast, Medium, Off |
| Temperature Selections | Cold, Cool, Hot, Tap Cold, Warm |
| Water Levels | Auto, High, Max Fill, Medium |
Smart Compatibility
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, iOS |
| Smart Appliance | Yes |
| Works With | App, Remote Access, WiFi |
Installation Considerations
| Hoses Included | Drain Hose |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
Options
| Washer Option Selections | Custom Cycle, Deep Water Wash, Delay Wash, End of Cycle Signal, Extra Rinse, Fabric Softener, Presoak, Remote Enable, Sales Demo Mode |
Refinements
| Features | Load & Go™ Dispenser, Pretreat Station Plus, Smart/WiFi Enabled, Sanitize Cycle |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| Energy Star Qualified | No |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 27.25 in. |
| Height | 57.25 in. |
| Length | 27.88 in. |
| Weight | 148 lbs. |
| Depth With Door Open 90 Degree | 27-7/8 in |
| Gross Weight | 148 lbs |
| Height with Lid Open | 57-1/4 in |
| Net Weight | 144 lbs |
| Washer Door Opening Width | 26-19/100 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32.25 in. |
| Shipping Height | 62.25 in. |
| Shipping Length | 32.88 in. |
| Shipping Weight | 188 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 188 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Capacity (DOE) US | 4.8 cu. ft. |
| Capacity IEC Canada | 5.5 cu. ft. |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










