3.8–3.9 Cu. Ft. Top Load Washer with Removable Agitator - WTW4957PW
3.8–3.9 Cu. Ft. Top Load Washer with Removable Agitator
Model: WTW4957PW


















3.8–3.9 Cu. Ft. Top Load Washer with Removable Agitator
Model: WTW4957PW
Key Features
2 in 1 Removable Agitator
Soil Level Selection
Soaking Cycles
Smooth Impeller Option
Smooth Spiral Stainless Steel Wash Basket
Water Level Selection
360 Wash Agitator Option
3.8-3.9 Cu. Ft. Flexible Capacity
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
2 in 1 Removable Agitator
The 2 in 1 Removable Agitator lets you choose how you wash and care for your clothes by easily swapping the agitator post in or out. With two ways to wash, it’s twice the washer you have at home.
Soil Level Selection
Choose the right amount of agitation for your fabrics with an option that lets you select the soil level of your load on any cycle, so you get less agitation on light loads and more on full or dirty loads.
Soaking Cycles
Soak and wash in one cycle. Skip a trip to the laundry room with Soaking Cycles that start washing whites and colors as soon as they're done soaking.
Smooth Impeller Option
Easily remove the 2 in 1 Removable Agitator when your load needs a little more space to move. Impeller wash action cleans by rubbing the fabrics against each other, while the design of the impeller’s surface helps drive clothes from the outer rim to the center, where the deepest cleaning happens.
Smooth Spiral Stainless Steel Wash Basket
Help protect fabrics with this stainless steel wash basket that gently guides clothes during the wash.
Water Level Selection
Choose the water level you need for the cycle you want. No matter which wash cycle you choose, Water Level Selection lets you select Auto Sensing to adjust water based on load size or the Deep Water Wash Option to help break down loose soils with more water.
360 Wash Agitator Option
Thanks to the 2 in 1 Removable Agitator, you can easily reinsert the agitator whenever you want to switch back from the impeller. Multiple wash motions gently move clothes up, down and side to side throughout the cycle for a thorough clean in different water levels.
3.8-3.9 Cu. Ft. Flexible Capacity
Keep the agitator in, or swap to the impeller to get the extra space you need to wash bulky items with this 3.8-3.9 Cu. Ft. Flexible Capacity washer.
Quick Wash Cycle
Your small, lightly soiled loads will be clean in as little as 30 minutes with the Quick Wash Cycle.* *Based on a 3-lb load.
Extra Rinse Option
Ensure dirty loads get the care they need with an extra rinse to wash away any lingering soils or detergent.
Whites Cycle
Cleans loads of soiled white fabrics with the addition of bleach. An additional rinse helps to remove any remaining chlorine residue. Uses hot temperatures, fast tumbling, longer wash times and an extra-high spin speed for optimal cleaning.
Colors Cycle
Care for colored fabrics with a cycle that uses cold water to provide optimal fabric care.
Bulky/Sheets Cycle
The Bulky/Sheets Cycle takes care of bedding as well as those bulky winter jackets. The washer fills with enough water to wet down the load before the wash cycle begins, then uses a higher water level than other cycles.
Delicates Cycle
Clean your delicate items with an intermittent wash action and slow spin speed, to provide everything you'd expect for gentle fabric care.
Clean Washer with affresh® Cycle
Run the Clean Washer with affresh® Cycle every 30 washes with an affresh® washing machine cleaner tablet or liquid chlorine bleach to thoroughly clean the inside of your washer.
An American Company for Over 100 Years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
Specifications
Details
| Fabric Brush | No |
| Internal Heater | No |
| Maytag Commercial Components | No |
| Pedestal Options | No |
| Recirculation(visible) | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | No |
| Water Faucet | No |
| Dryer Interior Light | No |
| Hoses Included | Drain Hose |
| Maximum Spin Speed | 680 |
| Water Factor | 5.95 |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Backguard |
| Control Type | Push Button |
| Electronic Display Type | No |
| End of Cycle Signal | Yes |
| LCD Touch Screen | No |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
Interior Details
| Advanced Vibration Control | Yes |
| Automated Dispenser | N/A |
| Automatic Load Size Sensing Technology | Yes |
| Dispense System | Bleach |
| Motor Drive Type | Belt |
| Out of Balance Sensing | Yes |
| Suspension System | 4 Springs 4 Dampers |
| Washer Drum Material | Stainless Steel |
| Washer Drum Rear/Base Material | Plastic |
| Wash Action | 2 in 1 Removable Agitator; Agitator; Impeller |
Exterior Details
| Adjustable Feet | Yes |
| Lid/Door Swing | N/A |
| Slow Close Lid | No |
| Window | No |
| Lid/Door Finish | Painted |
| Lid/Door Lock | Yes |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 12 |
| Washer Cycle Selections | Bulky/Sheets; Clean Washer with affresh; Colors; Colors with Soak; Delicates; Drain & Spin; Heavy; Normal; Quick Wash; Rinse & Spin; Whites; Whites with Soak |
Modifiers
| Delay Start | No |
| Number of Rinse Options | 4 |
| Number of Soil Levels | 4 |
| Number of Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Number of Washer Options | 4 |
| Number of Water Levels | 2 |
| Spin Speed Selections | N/A |
| Washer Soil Selections | Extra Light; Heavy; Light; Medium |
| Temperature Selections | Cold; Cool; Hot; Tap Cold; Warm |
| Water Levels | Auto Sensing; Deep water |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| UL | Yes |
| Energy Rating (kWh/year) | 340 |
| IMEF | 1.64 |
| IWF | 5.95 |
| prop65 | Standard |
Performance Details
| Motor Horsepower | 1/4 HP |
Product Details
| Energy Star® Qualified | No |
Options
| Washer Option Selections | No Faucet; Rinse Options; Sales Demo Mode; Soil Level; Wash Temp; Water Level |
Other
| Capacity (DOE) US | 3.8 |
| Capacity IEC Canada | 4.4 |
Dimensions & Weight
| Width | 27.5 in. |
| Height | 44 in. |
| Length | 27 in. |
| Weight | 135 lbs. |
| Depth With Door Open 90 Degree | 27 in, 27 in |
| Gross Weight | 135 lbs, 135 lbs, 135 lbs |
| Height with Lid Open | 52 in, 52 in, 52 in |
| Maximum Height | 44 in |
| Minimum Height | 43-3/4 in |
| Net Weight | 119 lbs, 119 lbs, 119 lbs |
| carton depth | 27 |
| carton height | 45.63 |
| carton width | 28.88 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 in. |
| Shipping Height | 45.63 in. |
| Shipping Length | 32 in. |
| Shipping Weight | 175 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 175 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.91 ft³ |
| Dimensional Weight | 235.04 lbs. |
| Total of Cubes | 18.91 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 235.04 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










