$648.00
Was$721.00Save $73.00 (10%)
4.7 Cu. Ft. Top Load Agitator Washer With Extra Power Cycle - MTW5205TW
$648.00
Was$721.00Save $73.00 (10%)
This model is on display at:
Key Features
10-year Limited Parts Warranty
4.7 Cu. Ft. Capacity
American Pride
An American company for over 100 years
Auto Sensing Option
Built-in Water Faucet
Clean Washer with affresh® Cycle
Deep Fill Option
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
10-year Limited Parts Warranty
We don’t just tell you a Maytag® washer will get your clothes clean for years: we confidently back our washers with a 10-year Limited Parts Warranty* on the direct drive motor and stainless steel wash basket.*Visit maytag.com for warranty details.
4.7 Cu. Ft. Capacity
With 4.7 Cu. Ft. Capacity, you can run fewer cycles while fitting in even more loads. This large capacity washer has enough space to wash 19 towels at once, saving time on daily housework.
American Pride
We take pride in building strong, reliable appliances for your home. These washers are proudly assembled by hard-working employees in Clyde, Ohio.
An American company for over 100 years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
Auto Sensing Option
Auto Sensing Option adjusts the water levels for each load to provide efficient cleaning.
Built-in Water Faucet
The Built-in Water Faucet rinses, spot treats or soaks clothes right in the washer—no extra steps needed. After three hours, the water drains, leaving clothes ready for the wash cycle.
Clean Washer with affresh® Cycle
Run the Clean Washer with affresh® Cycle every 30 washes with an affresh® washing machine cleaner tablet or liquid chlorine bleach to thoroughly clean the inside of your washer.
Deep Fill Option
Get more water when you want it with the Deep Fill Option. Choose from multiple water levels to saturate loads, loosen stains and help soak away tough messes.*Bulky Items cycle only available with deepest water level.
Extra Power Cycle
The Extra Power Cycle boosts stain fighting with an intense pre-wash and extra agitation so you can walk away while stains wash away.
Extra Rinse Options
Two Extra Rinse Options help ensure that messes and detergent are thoroughly rinsed away. Add it to heavily soiled clothes and loads with fabric softener to achieve an optimal clean.
Power™ Agitator
Trust the Power™ Agitator to knock the stubborn out of stains. A 360-degree wash action keeps clothes moving to help break up messes.
Quick Wash Cycle
Strapped for time? Using extra high-spin speeds, the Quick Wash Cycle cleans small, lightly soiled loads in 30 minutes.* Get clean clothes fast by pairing it with the Quick Dry Cycle on matching Maytag® dryers.*Based on a 3-lb load.
Slow-Close Glass Lid
Keep track of the action inside your washer with the Slow-Close Glass Lid. It offers a clear view of laundry and closes softly without slamming.
Stainless Steel Wash Basket
The Stainless Steel Wash Basket is designed for years of washes and built with sturdy materials to last for the long haul. It’s also backed by our 10-year limited parts warranty.**See product warranty for details.
Specifications
Dimensions
| Height | 45.94 in. |
| Length | 28.94 in. |
| Width | 28.5 in. |
| Gross Weight | 150 lbs. |
| Capacity | 4.7 cu. ft. |
| Capacity (DOE) US | 4.7 cu. ft. |
| Capacity IEC Canada | 5.4 cu. ft. |
| Depth | 27 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 27 in |
| Gross Weight | 150 lbs |
| Height | 43-1/4 in |
| Height with Lid Open | 55-3/4 in |
| Maximum Height | 44-1/4 in |
| Minimum Height | 43-1/4 in |
| Net Weight | 130 lbs |
| Width | 27-3/4 in |
Capacity
| Volume | 21.928 Cu.Ft. |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| Energy Star® Qualified | No |
| IMEF | 31-1/25 |
| IWF | 6-1/2 |
| UL | Yes |
Interior Details
| Advanced Vibration Control | Yes |
| Automated Dispenser | No |
| Automatic Load Size Sensing Technology | Yes |
| Dispense System | Bleach & Fabric Softener |
| Dryer Interior Light | No |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Fan Type | N/A |
| Motor Drive Type | Belt |
| Out of Balance Sensing | Yes |
| Suspension System | Hung Spring Damper |
| Wash Action | Agitator |
| Washer Drum Material | Stainless Steel |
| Washer Drum Rear/Base Material | Stainless Steel |
Details
| Fabric Brush | No |
| Internal Heater | No |
| Lid/Door Finish | Glass |
| Lid/Door Lock | Yes |
| Motor Horsepower | 1/3 HP |
| Recirculation(visible) | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | No |
| Water Faucet | Yes |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 11 |
| Programmable Cycle | No |
| Washer Cycle Selections | Bulky Items, Casual, Clean Washer with affresh, Colors, Delicates, Drain & Spin, Extra Power, Heavy Duty, Normal, Quick Wash, Whites |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Smart Appliance | No |
| Works With | No |
Modifiers
| Delay Start | No |
| Number of Rinse Options | 5 |
| Number of Soil Levels | 0 |
| Number of Temperatures | 5 |
| Number of Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Number of Washer Options | 3 |
| Number of Water Levels | 3 |
| Pre Soak | No |
| Rinse Options | Auto, Auto + Extra Rinse, Max, Max + Extra Rinse, Med |
| Rinse Temperature | Cold |
| Spin Speed Selections | N/A |
| Temperature Selections | Cold, Cool, Hot, Tap Cold, Warm |
| Water Levels | Auto, High, Max Fill, Medium |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Backguard |
| Control Type | Knobs |
| Electronic Display Type | LED |
| End of Cycle Signal | No |
| Feedback-Status Indicators | Done, Fill, Rinse, Sensing, Spin, Wash |
| LCD Touch Screen | No |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Power Cord Length (ft) | 5-4/25 ft |
| Volts | 120 |
Installation Considerations
| Hoses Included | Drain Hose |
Exterior Details
| Adjustable Feet | Yes |
| Lid/Door Swing | N/A |
| Slow Close Lid | Yes |
| Window | Yes |
Options
| Washer Option Selections | Deep Fill, Extra Rinse, Fabric Softener, Faucet, Wash Temp |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Maytag Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.

























