$983.00
Was$1,099.00Save $116.00 (11%)
Space-Saving 2.8 cu. ft. Capacity Portable Washer with Stainless Steel Basket - GNW128PSMWW
Space-Saving 2.8 cu. ft. Capacity Portable Washer with Stainless Steel Basket
Model: GNW128PSMWW














Space-Saving 2.8 cu. ft. Capacity Portable Washer with Stainless Steel Basket
Model: GNW128PSMWW
$983.00
Was$1,099.00Save $116.00 (11%)
Key Features
Large Capacity
Small Footprint
Caster Wheels Included
Included Unicoupler
Electronic one-touch controls with LED read-out
Fill and Drain Hoses Included
8 wash cycles
Four Wash Temperatures
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Large Capacity
Ample space for clothes for fewer wash loads
Small Footprint
Perfect for small spaces that won't fit a full size washer
Caster Wheels Included
Easily maneuver and store the portable washer between uses
Included Unicoupler
Quickly connect the washer hoses to a standard kitchen or bathroom sink
Electronic one-touch controls with LED read-out
Simplify cycle selection and provide accurate cycle times
Fill and Drain Hoses Included
8 wash cycles
Handle various fabrics and soils
Four Wash Temperatures
Maximize results by selecting the perfect temperature for your fabric
Stainless steel basket
It resists rust and won't chip, peel or snag clothes
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 37.4 in |
| Overall Width | 24 in |
| Overall Depth | 24.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 116 lb |
| Net Weight | 99 lb |
| Height Needed for Lid to Raise 90 Degrees | 45.5 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 37.4 in. |
| Length | 24.5 in. |
| Weight | 99 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 42.4 in. |
| Shipping Length | 29.5 in. |
| Shipping Weight | 139 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 139 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 158.21 lbs. |
| Total of Cubes | 12.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 158.21 lbs. |
FEATURES
| Wash Mechanism | Infusor |
| Control Type | Electronic |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Product Type | Portable |
| Maximum Spin Speed | 750 RPM |
| Number of Cycles | 8 |
| Wash/Rinse Temperatures | 4 |
| Style | Top-Loading |
| Additional Washer Features | Easy Roll Rollers |
| Dispenser | Detergent (Liquid/Powder) Timed Flow Through |
| Washer Control Features | Child Lock |
| Washer Cycles | Delicates |
| Washer Options/Settings | Deep Rinse (select when using fabric softener) |
| Washer Options/Settings | PreSoak |
| Additional Washer Features | Tub Lint Filter |
| Washer Control Features | LED Display |
| Washer Cycles | Whites |
| Dispenser | Fabric Softener Timed Flow Through |
| Additional Washer Features | Inlet Fill Hoses Included |
| Additional Washer Features | Stoppers |
| Additional Washer Features | Black Plastic Lid |
| Dispenser | Bleach |
| Washer Control Features | Delay Wash - Up to 24 hours |
| Washer Control Features | Adjustable End-of-Cycle Signal |
| Washer Cycles | Normal |
| Washer Cycles | Heavy Duty |
| Washer Cycles | Jeans |
| Washer Cycles | Speed Wash |
| Washer Cycles | Casuals |
| Washer Cycles | Towels |
| Washer Cycles | Wash, Rinse and/or Spin |
| Washer Cycles | Soak |
| Washer Cycles | Rinse + Spin |
| Washer Cycles | Spin Only |
| Washer Options/Settings | Extra Rinse |
| Washer Options/Settings | Deep Fill |
| Washer Options/Settings | Extra Spin |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Watts | 1200 |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz |
| Hertz | 60 |
| Energy Consumption (kWh/year) | 136 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Total Capacity (cubic feet) | 2.8 cu ft |
APPEARANCE
| Door Style | Glass |
| Control Knobs | White |
| Color Appearance | White |
ACCESSORIES
| Fill Hose | Included |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










