4.2 IEC Cu. Ft. Colossal Capacity Frontload Washer with Steam - WPDH8900JMV
4.2 IEC Cu. Ft. Colossal Capacity Frontload Washer with Steam
Model: WPDH8900JMV










4.2 IEC Cu. Ft. Colossal Capacity Frontload Washer with Steam
Model: WPDH8900JMV
Replaced By
Ge Profile⢠5.5 Cu. Ft. Capacity Smart Front Load Energy Star® Steam Washer With Ultrafresh Vent System+ And Smart Wash & Smart Rinse
Model: PFW955SPWDS

$1,193.00
Was$1,549.00Save $356.00 (23%)
Key Features
4.2 cu. Ft. IEC stainless steel basket
Steam Refresh
SmartDispense technology
H2ition wash system
Clean Speak Communication System
1300 RPM spin speed
Specialty wash cycles
*SmartDispense Technology is not available without a SmartDispense⢠pedestal which must be purchased separately
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
4.2 cu. Ft. IEC stainless steel basket
Handles bigger loads to let you enjoy more time in the living room instead of the laundry room
Steam Refresh
Helps reduce wrinkles, odors and rejuvenates clothes
SmartDispense technology
SmartDispense* pedestal holds up to 6 months of detergent** and dispenses the right amount, at the right time
H2ition wash system
This intuitive clothes care technology automatically senses the size of load to add the right amount of water at the right temperature to save energy* and water and experience a terrific clean
Clean Speak Communication System
The washer communicates electronically with the dryer, which then presets dry cycles for better clothes care, increased time savings and greater convenience
1300 RPM spin speed
Pulls more water from fabrics and leads to less time in the dryer
Specialty wash cycles
Ensure that your expensive fabrics get the special attention they deserve
*SmartDispense Technology is not available without a SmartDispense⢠pedestal which must be purchased separately
**Based on an 8-lb. AHAM load, 10 loads per week
***Compared to a traditional topload washer, WWSE5240
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
SmartDispense⢠technology
SmartDispenseā¢* pedestal holds up to 6 months of detergent** and dispenses the right amount, at the right time
*SmartDispense⢠Technology is not available without a SmartDispense⢠pedestal which must be purchased separately
Certifications
ADA Compliant
CEE Tier III
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 253 lb |
| Net Weight | 236 lb |
| Overall Depth | 31 1/4 in |
| Overall Height | 39 3/4 in |
FEATURES
| Control Type | Electronic |
| Easy Care Cycle | Wrinkle Free |
| Water Levels | Automatic |
| Optional Soil Levels | Normal |
| SteamRefresh | Yes |
| Additional Washer Features | Hydro Motion |
| Communication | Clean Speak |
| Stain Removal Guide | Yes |
| Whites Cycle | Heavy Duty |
| Washer Control Features | LED Cycle Status Lights |
| Adaptive Capabilities | Adaptive Fill |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Washer Cycles | Speed Wash |
| Steam Assist | Yes |
| Handwash Cycle | Yes |
| Product Type | Front Load |
| Dispenser | Pretreat |
| Wash/Spin Speed Combinations | 8 |
| Maximum Spin Speed | 1300 RPM |
| Water Temp System | Hydro Temp |
| Number of Cycles | Multiple |
| Delicates Cycle | Yes |
| SmartDispense⢠Technology | Requires SPBD880J |
| Custom Cycles | 1 |
| Colors Cycle | Yes |
| Wash/Rinse Temperatures | 5 with Sanitize |
| Specialty Cycles | Fleece, Pet Bedding, Performance Fabrics |
| Style | Front-Loading |
| Additional Washer Features | Hydro Heater |
| Additional Washer Features | Fill and Drain Hoses Included |
| Dispenser | Detergent (Liquid/Powder) Timed Flow Through |
| Dispenser | Bleach Timed Flow Through |
| Dispenser | Fabric Softener Timed Flow Through |
| Easy Care Cycle | Light Soil |
| Handwash Cycle | Wool Cycle |
| Optional Soil Levels | Heavy |
| Optional Soil Levels | Light |
| Optional Soil Levels | Extra Light |
| Optional Soil Levels | Extra Heavy |
| Washer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Washer Control Features | Delay Start - Up to 24 hours |
| Washer Control Features | Deluxe End-of-Cycle Signal |
| Washer Control Features | Child Lock |
| Washer Cycles | 2nd Rinse |
| Washer Cycles | Active Wear |
| Washer Cycles | PreWash |
| Washer Cycles | Quick Rinse |
POWER / RATINGS
| Motor Speeds | Variable |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel - Tilted |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.2 cu ft |
| Unit Capacity | Colossal |
APPEARANCE
| Door Style | See-Thru Glass |
| Installation | Side by Side, Pedestal, Stacked |
| Handle | TrueGrip⢠|
| Color Appearance | Vermillion Red |
| Handle | Dark Chrome |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Luxury |
ACCESSORIES
| Optional Pedestal Accessory | SPSD157JMV/SPBD880JMV |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 39.75 in. |
| Length | 31.25 in. |
| Weight | 236 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 44.75 in. |
| Shipping Length | 36.25 in. |
| Shipping Weight | 276 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 276 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.41 ft³ |
| Dimensional Weight | 241.29 lbs. |
| Total of Cubes | 19.41 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 241.29 lbs. |
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










