4.5 cu. ft. Closet-Depth Front Load Washer with Load & Go™ XL Dispenser - WFW6620HC
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
4.5 cu. ft. Closet-Depth Front Load Washer with Load & Go™ XL Dispenser
Model: WFW6620HC











+1more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
4.5 cu. ft. Closet-Depth Front Load Washer with Load & Go™ XL Dispenser
Model: WFW6620HC
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Specifications
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.05 ft³ |
| Total of Cubes | 19.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 236.83 lbs. |
| Total of Dimensional Weight | 236.83 lbs. |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Compliant when installed on a 10in. riser and with the feet fully in |
| CEE Tier Rating | Tier I |
| Energy Star Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
Details
| Internal Heater | Yes |
| LED Color | Blue |
| Lid/Door Lock | Yes |
| Maytag Commercial Components | No |
| Pedestal Options | WFP2715HC |
| Stackable | Yes |
| Water Faucet | No |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Front |
| Control Type | Tap Touch |
| Electronic Display Type | Cycle Indicator Lights with Digital Time Remaining |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | Add Garment, Control Lock, Detergent Low, Door Locked, End of Cycle Signal, Estimated Time Remaining, Load&Go™, Sensing, Wash |
| LCD Touch Screen | No |
Interior Details
| Advanced Vibration Control | No |
| Automated Dispenser | Load&Go™ Dispenser |
| Automatic Load Size Sensing Technology | Yes |
| Dispense System | Detergent, Fabric Softener & Bleach |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Fan Type | No |
| Motor Drive Type | Direct Drive |
| Out of Balance Sensing | Yes |
| Washer Drum Material | Stainless Steel |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 35 |
| Washer Cycle Selections | Bulky Items, Clean Washer with affresh, Cold Wash, Colors, Delicates, Drain & Spin, Heavy Duty, Normal, Quick, Regular, Sanitize, Towels, Whites, Wrinkle Control |
Installation Considerations
| Hoses Included | 4ft 4in Drain Hose Included |
Modifiers
| Number of Rinse Options | 2 |
| Number of Soil Levels | 3 |
| Number of Spin Speeds | 5 |
| Number of Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Number of Washer Options | 9 |
| Pre Soak | Yes |
| Spin Speed Selections | Extra Fast, Fast, Medium, Off, Slow |
| Temperature Selections | Cold, Cool, Extra Hot, Hot, Warm |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Exterior Details
| Lid/Door Swing | Left |
| Window | Yes |
Options
| Washer Option Selections | Extra Rinse, Steam Clean |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Volts | 120 |
Refinements
| Features | Load & Go™ Dispenser, Standard Washers, Sanitize Cycle |
Features
| Washer Features | Load & Go™ Dispenser, Sanitize Cycle, Standard Washers |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 38.63 in. |
| Length | 31.56 in. |
| Weight | 225 lbs. |
| Depth With Door Open 90 Degree | 56-1/2 in |
| Gross Weight | 225 lbs |
| Minimum Height | 38-5/8 in |
| Net Weight | 220 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 43.63 in. |
| Shipping Length | 36.56 in. |
| Shipping Weight | 265 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 265 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Capacity | 4.5 cu. ft. |
| Capacity IEC Canada | 5.2 cu. ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










