4.1 Cu. Ft. Capacity Frontload Washer - GFW400SCMWW
4.1 Cu. Ft. Capacity Frontload Washer
Model: GFW400SCMWW












4.1 Cu. Ft. Capacity Frontload Washer
Model: GFW400SCMWW
Replaced By
Ge Profile⢠5.3 Cu. Ft. Capacity Smart Front Load Energy StarĀ® Washer With Ultrafresh⢠Vent System+ With Odorblockā¢
Model: PFW870SSVWW

$993.00
Was$1,349.00Save $356.00 (26%)
Key Features
Quick Wash
Inlet Hoses Included
1100-RPM spin speed
Adaptive Vibration Control
9 wash cycles
Sanitize with Oxi
End-of-cycle signal
ENERGY STARĀ® qualified
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Quick Wash
Provides a quick wash for lightly soiled items that are needed in a hurry
Inlet Hoses Included
1100-RPM spin speed
Fast spin speeds remove water efficiently and minimize dry time
Adaptive Vibration Control
Considers floor type and location of washer in the home to adapt and optimize spin patterns, reducing vibration and sound
9 wash cycles
Multiple cycles are designed to specifically handle various fabrics and soils
Sanitize with Oxi
Remove 99.9% of bacteria with a dedicated cycle that uses an Oxi additive to boost your detergentās cleaning power, while keeping fabrics looking and feeling their best
End-of-cycle signal
Alerts you when the load is done, so clothes can be removed before wrinkles set in
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
ADA Compliant
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Vibration Control | Yes |
| Style | Front-Loading |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Washer Control Features | Control Lock |
| Washer Control Features | Cycle Status Indicators |
| Washer Control Features | Digital Cycle Countdown |
| Washer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Washer Control Features | LED Indicators |
| Washer Options/Settings | Delay Wash |
| Washer Options/Settings | Extra Rinse |
| Optional Soil Levels | Extra Light |
| Optional Soil Levels | Heavy |
| Optional Soil Levels | Light |
| Optional Soil Levels | Normal |
| Number of Cycles | 9 |
| Pedestal | Optional |
| Control Type | Rotary-Electronic w/LEDs |
| Washer Cycles | Basket Clean |
| Washer Cycles | Bulky Items |
| Washer Cycles | Delicates/Hand Wash |
| Washer Cycles | Normal |
| Washer Cycles | Rinse/Drain & Spin |
| Washer Cycles | Sanitize with Oxi |
| Washer Cycles | Speed Wash |
| Washer Cycles | Towels & Sheets |
| Washer Cycles | Whites |
| Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Spin Speeds | 4 |
| Product Type | Front Load |
| Product Type | Stackable |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Dispenser | Bleach Timed Flow Through |
| Dispenser | Detergent (Liquid/Powder) Timed Flow Through |
| Dispenser | Fabric Softener Timed Flow Through |
| Maximum Spin Speed | 1300 RPM |
| Water Levels | Load-Sensing Adaptive Fill |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
| Trim/Accents | Chrome Knob |
| Door Style | See-Thru Glass |
| Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In, Pedestal |
| Handle | Pocket Handle |
| Handle Color | White |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| Fill Hose | Two 90-degree hoses included |
| Optional Stacking Kit | GEFLSTACK (sold separately) |
| Optional Pedestal Accessory | SBSD137HWW (Sold Separately) |
POWER / RATINGS
| Motor Speeds | Variable |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel - Tilted |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.1 cu ft |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 39.88 in. |
| Length | 33.63 in. |
| Weight | 212 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 44.88 in. |
| Shipping Length | 38.63 in. |
| Shipping Weight | 252 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 252 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.95 ft³ |
| Dimensional Weight | 260.44 lbs. |
| Total of Cubes | 20.95 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 260.44 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 225 lb |
| Net Weight | 212 lb |
| Overall Depth | 33 5/8 in |
| Overall Height | 39 7/8 in |
| Overall Width | 27 in |
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










