$543.00
Was$610.00Save $67.00 (11%)
Top Load Electric Wrinkle Prevent Dryer - 7.0 Cu. Ft. - MED4005SW
$543.00
Was$610.00Save $67.00 (11%)
Key Features
Auto Dry
Wrinkle Prevent Option
Hamper Door
Timed Dry
7.0 cu. ft. Capacity
Drum Light
End of cycle signal
An American company for over 100 years
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Auto Dry
Help prevent overdrying with the Auto Dry setting that senses when clothes have reached the right moisture content and stops the cycle.
Wrinkle Prevent Option
Don’t worry about forgetting to take laundry out of the dryer. The Wrinkle Prevent option intermittently tumbles clothes after the cycle ends to help prevent wrinkles from forming.
Hamper Door
Sweep laundry onto the open hamper style door and keep it off the floor. The latch-free door drops down and closes seamlessly, giving you a sturdy platform for unloading, folding and stacking.
Timed Dry
Take control of your time. For those occasional times that damp load needs a little extra dry time or when using a drying rack, set the control and you can get your fabrics dried on your schedule.
7.0 cu. ft. Capacity
Dries large loads with a spacious 7.0 cu. ft. capacity.
Drum Light
An interior drum light provides powerful illumination, ensuring no stray sock is left behind.
End of cycle signal
Avoid forgotten laundry with the end of cycle signal so finished loads aren't left behind.
An American company for over 100 years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
10-Year Limited Parts Warranty on the Drive Motor and Drum
We don't just tell you a Maytag® dryer will get your clothes dry for years: we confidently back our dryers with a 10-year limited parts warranty* on the drive motor and drum. *Visit maytag.com for warranty details.
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | No |
| Energy Star® Qualified | No |
| UL | Yes |
| Prop 65 | Standard |
Details
| Automatic Dry Control | Yes |
| Cycle Time Remaining | No |
| Dryer Cycle Time Remaining | No |
| Dryer Lint Filter Indicator | No |
| Drying Rack | No |
| EcoBoost Energy Saver | No |
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | No |
| Lint Filter Indicator | No |
| Moisture Sensor | No |
| Motor Horsepower | 1/3 HP |
| Pedestal Options | No |
| Quad Baffles | No |
| Secondary Lint Filter | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | No |
| Steam Hose Y Connector | No |
Interior Details
| Dryer Drum Material | Powder Coat |
| Dryer Interior Light | Yes |
| Drying Rack | No |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Lint Screen Location | Top |
Exterior Details
| Door Opening Direction | Hamper |
| Door Style | Hamper |
| Reversible Door | No |
| Window | No |
Dimensions
| Capacity | 7 cu. ft. |
| Capacity IEC Canada | 7 cu. ft. |
| Console Language | English |
| Depth | 28-1/4 in |
| Depth Excluding Doors | 28-1/4 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 42 in |
| Door Opening Width | 22-3/4 in |
| Gross Weight | 120 lbs |
| Height | 43 in |
| Maximum Height | 44-1/2 in |
| Minimum Height | 42-7/8 in |
| Net Weight | 109 lbs |
| Width | 29 in |
Installation Considerations
| Flat Back | No |
| Four Way Venting | No |
| Long Vent | No |
| Venting Direction | Rear Only |
| Ventless | N/A |
Modifiers
| Dryer Temperature Selections | High, Low, Medium |
| Number of Dryness Levels | 3 |
| Number of Temperatures | 3 |
| Selection of Drying Levels | Less, More, Normal |
Controls
| Automatic Temperature Controls | No |
| Control Location | Rear Panel |
| Control Type | Knobs |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | No |
Options
| Dryer Option Selections | Damp Dry, End of Cycle Signal, Wrinkle Prevent |
| Number of Dryer Options | 3 |
Electrical
| Amps | 30 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 240 |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Smart Appliance | No |
Cycles
| Drying Cycles Selections | 10 min Air Dry, 20 min Air Dry, 30 min Air Dry, Heavy Duty, Less Dry, More Dry, Normal, Timed Dry 20, Timed Dry 40, Timed Dry 50, Timed Dry 60, Timed Dry 70 |
| Number of Dryer Cycles | 12 |
Features
| Dryer Features | Wrinkle Prevent Option |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Maytag Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.




















