7.4 cu.ft Front Load Electric Dryer with Advanced Moisture Sensing, EcoBoost™ - WED92HEFU
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
7.4 cu.ft Front Load Electric Dryer with Advanced Moisture Sensing, EcoBoost™
Model: WED92HEFU










This product is discontinued and has been replaced by the model below.
7.4 cu.ft Front Load Electric Dryer with Advanced Moisture Sensing, EcoBoost™
Model: WED92HEFU
Replaced By
7.4 cu.ft Front Load Long Vent Electric Dryer with Intuitive Controls
Model: WED560LHW

$1,149.00
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Specifications
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| CEE Tier Rating | Tier I |
| Energy Star Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
Details
| Cycle Time Remaining | Yes |
| Drying Rack | Yes-With Mail In Rebate |
| EcoBoost Energy Saver | EcoBoost™ |
| Fuel Type | Electric |
| Lint Filter Indicator | Yes |
| Moisture Sensor | Yes |
| Pedestal Options | Yes |
| Quad Baffles | Yes |
| Sound Package | Yes |
| Stackable | Yes |
| Steam Hose Y Connector | Yes |
Cycles
| Drying Cycles Selections | Bulky Items, Casual, Delicates, Heavy Duty, Normal, Quick Dry, Sanitize, Steam Refresh, Timed Dry, Towels |
| Number of Dryer Cycles | 10 |
Modifiers
| Number of Dryness Levels | 3 |
| Number of Temperatures | 5 |
| Selection of Drying Levels | Less, More, Normal |
Installation Considerations
| Four Way Venting | Yes |
| Maximum Vent Length | 64 ft |
| Venting Direction | Left, Right, Bottom, Rear |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Front Panel |
| Control Type | Tap Touch |
| Electronic Display Type | Cycle Indicator Lights with Digital Time Remaining |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | Check Vent, Cool Down, Damp, Done (Clothes Dry), Estimated Time Remaining, Sensing, Static Reduce, Steaming, Wet, Wrinkle Shield™ |
Exterior Details
| Door Opening Direction | Right |
| Door Style | Side Swing |
| Reversible Door | Yes |
| Window | Yes |
Interior Details
| Dryer Drum Material | Stainless Steel |
| Dryer Interior Light | Yes |
| Drying Rack | Yes-With Mail In Rebate |
| Sound Package | Yes |
Options
| Dryer Option Selections | Control Lock, Damp Dry Signal, Drum Light (On/Off), Eco Boost™, End of Cycle Signal, Static Reduce, Steam Boost, Wrinkle Shield™ with Steam |
Refinements
| Features | Advanced Moisture Sensing System, EcoBoost™ Option, Steam Refresh Cycle |
Electrical
| Hz | 60 |
| Volts | 240 |
| Watts | 5 |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.89 ft³ |
| Dimensional Weight | 234.84 lbs. |
| Total of Cubes | 18.89 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 234.84 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 39 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 150 lbs. |
| Depth With Door Open 90 Degree | 51 in |
| Gross Weight | 150 lbs |
| Maximum Height | 39 in |
| Minimum Height | 38-3/4 in |
| Net Weight | 136 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 44 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Capacity | 7.4 cu. ft. |
| Capacity IEC Canada | 8.5 cu. ft. |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










