$3,099.00
Double DishDrawer Dishwasher, Tall, Sanitize - DD24DTX6PX1
$3,099.00
Key Features
Ease Of Use
Design Quality
Complementary Design
True Half Load
Flexible Wash Options
Efficient performance
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Specifications
Features
Ease Of Use
Design Quality
Complementary Design
True Half Load
Flexible Wash Options
Efficient performance
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
| Yes | |
| Parts and labor | Limited 2 years |
Other
| Yes |
Accessories (included)
| Yes | |
| Cutlery basket | Yes |
| Kickstrip | Yes |
| Knife clip and multipurpose clip | Yes |
Capacity and loading
| Yes | |
| Accommodates round plates up to (lower drawer) | 11" |
| Accommodates round plates up to (upper drawer) | 12.25" |
| Adjustable height, foldable cupracks | Yes |
| Fold down tines | Yes |
| Pitch adjustable tines | Yes |
| Place settings | 14 |
| Place settings per drawer | 7 |
| Wine glass supports with stemware grippers | Yes |
Consumption
| Yes | |
| Energy rating | Energy star Most efficient |
| Energy usage | 225kWh/year |
| In-use energy carbon emissions estimate Carbon Emissions Info | 79.4kgCO2e/year |
| Water usage (per wash cycle) | 3.1 gal running both tubs |
Controls
| Yes | |
| Electronic fault/Diagnostic indicator | Yes |
| End of cycle beeps | Yes |
| Energy saving delay start option of up to 12 hours | Yes |
| Internal wash selector | Yes |
| Keylock | Yes |
| Rinse aid indicator light | Yes |
| Smart Appliance | Yes |
| Spray arm sensing | Yes |
Features
| Yes | |
| Fan assisted drying | Yes |
| Flow through detergent dispenser | Yes |
| Internal tub material | Stainless steel |
| Motor type | BLDC |
| Quiet operation | Yes |
| SmartDrive™ technology | Yes |
| Soft close drawer | Yes |
Performance
| Yes | |
| Noise on standard cycle top drawer | 44dBA |
Power requirements
| Yes | |
| Amperage | 10A |
| Electric circuit | 3 wire |
| Rated current | 15A |
| Supply frequency | 60Hz |
| Supply voltage | 100 - 120V |
Wash Program Modifiers
| Yes | |
| Dry + | Yes |
| Quiet | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Wash modifiers | 3 |
Wash Programs
| Yes | |
| 60 min | Yes |
| Auto | Yes |
| Eco | Yes |
| Glassware | Yes |
| Heavy | Yes |
| Light | Yes |
| Medium | Yes |
| Rinse | Yes |
| Wash programs | 8 |
Water connection
| Yes | |
| Inlet water temperature | 140°F |
| Supplied hose to suit 3/8" (9mm) male compression fitting | Yes |
| Water pressure | 30kPa - 1000 kPa |
| Water supply | 3⁄8" to suit Male Compression Fitting |
Dimensions & Weight
| Width | 23 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 22 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 27 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.96 ft³ |
| Dimensional Weight | 123.77 lbs. |
| Total of Cubes | 9.96 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 123.77 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Fisher Paykel Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.














