$2,249.00
Integrated Double DishDrawer Dishwasher, Tall, Sanitize - DD24DTI9N
$2,249.00
Key Features
SEAMLESS INTEGRATION
Ease of use
Independent Wash
TRUE HALF LOAD
Quick, Sanitize and Extra Dry options
Knock to pause
Quiet performer
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
SEAMLESS INTEGRATION
Ease of use
Independent Wash
TRUE HALF LOAD
Quick, Sanitize and Extra Dry options
Knock to pause
Quiet performer
Specifications
Warranty
| Parts | 3 Year |
| Labor | 3 Year Limited |
| Yes | |
| Parts and labor | Limited 2 years |
Other
| Yes |
Accessories (included)
| Yes | |
| Cutlery basket | Yes |
| Kickstrip | Yes |
| Knife clip and multipurpose clip | Yes |
Capacity and loading
| Yes | |
| Accommodates round plates up to (lower drawer) | 11" |
| Accommodates round plates up to (upper drawer) | 12.25" (top) 11" (bottom) |
| Adjustable height, foldable cupracks | Yes |
| Fold down tines | Yes |
| Pitch adjustable tines | Yes |
| Place settings | 14 |
| Place settings per drawer | 7 |
Consumption
| Yes | |
| Energy usage | 263kWh/year |
| In-use energy carbon emissions estimate Carbon Emissions Info | 92.8kgCO2e/year |
| Water usage (per wash cycle) | 3.28 gal running both tubs |
Controls
| Yes | |
| Electronic fault/Diagnostic indicator | Yes |
| End of cycle beeps | Yes |
| Energy saving delay start option of up to 12 hours | Yes |
| Internal wash selector | Yes |
| Keylock | Yes |
| Knock to pause | Yes |
| Rinse aid indicator light | Yes |
| Smart Appliance | Yes |
Features
| Yes | |
| Fan assisted drying | Yes |
| Flood protection | Yes |
| Flow through detergent dispenser | Yes |
| Motor type | BLDC |
| Quiet operation | Yes |
| SmartDrive™ technology | Yes |
Performance
| Yes | |
| Noise on standard cycle top drawer | 43dBA |
Power requirements
| Yes | |
| Amperage | 10A |
| Electric circuit | 3 wire |
| Rated current | 15A |
| Supply frequency | 60Hz |
| Supply voltage | 100 - 120V |
Wash Program Modifiers
| Yes | |
| Extra Dry | Yes |
| Quick | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Wash modifiers | 3 |
Wash Programs
| Yes | |
| Delicate | Yes |
| Eco | Yes |
| Fast | Yes |
| Heavy | Yes |
| Medium | Yes |
| Rinse | Yes |
| Wash programs | 6 |
Water connection
| Yes | |
| Inlet water temperature | max 140°F |
| Supplied hose to suit 3/8" (9mm) male compression fitting | Yes |
| Water pressure | 30kPa - 1000 kPa |
| Water supply | 3⁄8" to suit Male Compression Fitting |
Dimensions & Weight
| Width | 23 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.5 ft³ |
| Dimensional Weight | 118.14 lbs. |
| Total of Cubes | 9.5 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 118.14 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Fisher Paykel Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.





















