$2,449.00
Double DishDrawer Dishwasher, Tall, Sanitize - DD24DT4NX9
$2,449.00
Key Features
Seamless Fit
Ease Of Use
Quick, Sanitize And Extra Dry Options
True Half Load
Knock To Pause
Independent Wash
Quiet Performer
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Seamless Fit
Ease Of Use
Quick, Sanitize And Extra Dry Options
True Half Load
Knock To Pause
Independent Wash
Quiet Performer
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
| Yes | |
| Parts and labor | Limited 2 years |
Other
| Yes |
Accessories (included)
| Yes | |
| Cutlery basket | Yes |
| Kickstrip | Yes |
| Knife clip and multipurpose clip | Yes |
Capacity and loading
| Yes | |
| Accommodates round plates up to | 12.25" (top) 11" (bottom) |
| Adjustable height, foldable cupracks | Yes |
| Fold down tines | Yes |
| Pitch adjustable tines | Yes |
| Place settings | 14 |
| Place settings per drawer | 7 |
Consumption
| Yes | |
| Energy usage | 265kWh/year |
| In-use energy carbon emissions estimate Carbon Emissions Info | 93.5kgCO2e/year |
| Water usage (per wash cycle) | 3.28 gal running both tubs |
Controls
| Yes | |
| Energy saving delay start option of up to 12 hours | Yes |
| Keylock | Yes |
| Knock to pause | Yes |
| Rinse aid indicator light | Yes |
| Smart Appliance | Yes |
Features
| Yes | |
| Fan assisted drying | Yes |
| Flood protection | Yes |
| Flow through detergent dispenser | Yes |
| Motor type | BLDC |
| Quiet operation | Yes |
| SmartDrive™ technology | Yes |
Performance
| Yes | |
| Noise on standard cycle top drawer | 42dBA |
Power requirements
| Yes | |
| Amperage | 10A |
| Electric circuit | 3 wire |
| Rated current | 15A |
| Supply frequency | 60Hz |
| Supply voltage | 100 - 120V |
Wash Program Modifiers
| Yes | |
| Extra Dry | Yes |
| Quick | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Wash modifiers | 3 |
Wash Programs
| Yes | |
| Delicate | Yes |
| Eco | Yes |
| Fast | Yes |
| Heavy | Yes |
| Medium | Yes |
| Rinse | Yes |
| Wash programs | 6 |
Water connection
| Yes | |
| Inlet water temperature | Max 140°F |
| Supplied hose to suit 3/8" (9mm) male compression fitting | Yes |
| Water pressure | 30kPa - 1000 kPa |
| Water supply | 3⁄8" to suit Male Compression Fitting |
Dimensions & Weight
| Width | 23 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 22 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 27 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.96 ft³ |
| Dimensional Weight | 123.77 lbs. |
| Total of Cubes | 9.96 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 123.77 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Fisher Paykel Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












