Heavy-Duty Dishwasher with 1-Hour Wash Cycle - WDF330PAHS
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
Heavy-Duty Dishwasher with 1-Hour Wash Cycle
Model: WDF330PAHS















+5more
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
Heavy-Duty Dishwasher with 1-Hour Wash Cycle
Model: WDF330PAHS
Replaced By
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Specifications
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.68 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.18 lbs. |
| Total of Cubes | 11.68 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.18 lbs. |
Exterior Details
| Control Panel Color | Black |
| Door Style | Flat |
| Handle Color | Black |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Short Pocket |
| Window | No |
Details
| Built-In Water Softener | No |
| Dishwasher Cycle Selection | 1-Hour Wash, Heavy, Normal |
| Dishwasher Option Selections | 4 Hour Delay, Control Lock, Heated Dry, Hi Temp Wash |
| Dishwasher Type | Built-In |
| Dispensers | Detergent and Rinse Aid |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Short Pocket |
| Last Cycle Recall | Yes |
| Motor Horsepower | 1/8 HP |
| Number of Place Settings | 13 |
| Number of Racks | 2 |
| Number of Wash Levels | 4 |
| Number of Washarms | 2 |
| Rack Material | Vinyl |
| Rinse Aid Dispenser Level Indicator | Yes |
| Sensor | Yes |
| Sound Package | Yes |
| True Hold Door | Yes |
| Tub Material | Plastic |
| Tub Style | Built-in Tall Tub 24in. |
| Wash System | Filter |
| Wash System Type | Removable Filter |
| Water Filtration | Yes |
| Window | No |
Rack Details
| Culinary Basket | No |
| Lower Rack Cushion-Tip Tines | No |
| Lower Rack Extras | No |
| Lower Rack Fold-Down Tines | No |
| Lower Rack Glides | Rollers |
| Lower Rack Style | Straight |
| Lower Rack Utility Basket | No |
| Second Level Rack Adjustable | No |
| Second Level Rack Cushion-Tip Tines | No |
| Second Level Rack Extras | 1-5 in. Cup Shelf |
| Second Level Rack Fold-Down Tines | No |
| Second Level Rack Glides | Single Channel Rails |
| Silverware Basket Covers | No |
| Silverware Basket Location | Bottom Rack |
| Silverware Basket Type | Full Length Non Splittable |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Front |
| Control Type | Push Button |
| Status Light | White |
Interior Details
| Interior Light | No |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 3 |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Silverware Basket Details
| Silverware Basket Covers | No |
| Silverware Basket Location | Bottom Rack |
Refinements
| Features | 1-Hour Wash, Standard |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CEE Tier Rating | Tier I |
| Energy Star Qualified | No |
| NSF Certified | No |
| Prop 65 | Standard |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 34.5 in. |
| Length | 24.5 in. |
| Weight | 67 lbs. |
| Depth Closed Excluding Handles | 24-1/2 in |
| Depth Closed Including Handles | 25-1/4 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 49-1/2 in |
| Gross Weight | 67 lbs |
| Net Weight | 56 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 in. |
| Shipping Height | 39.5 in. |
| Shipping Length | 29.5 in. |
| Shipping Weight | 107 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 107 lbs. |
| Source | Calculation |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











