$1,099.00
Was$1,249.00Save $150.00 (12%)
300 Series Dishwasher 17 3/4'' - SPE53C55UC
$1,099.00
Was$1,249.00Save $150.00 (12%)
Current Rebates
Key Features
Remarkably Quiet Operation at 46 dBA
EasyGlide™ Racks
Enhance your cleaning experience with Wi-Fi enabled Home Connect®
This Bosch Dishwasher is ENERGY STAR® certified and energy efficient
A smarter clean with PrecisionWash®
Not just dry, but PureDry®
Fit in tall items with RackMatic®
Description
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Remarkably Quiet Operation at 46 dBA
creating a dishwasher so quiet, you can't always tell it is running -- this is what makes Bosch the quietest dishwasher brand in the U.S.*
EasyGlide™ Racks
provide a smooth glide on all three racks.
Enhance your cleaning experience with Wi-Fi enabled Home Connect®
Smart Cycle takes the guesswork out of cycle selection by quickly helping you identify and save the best program combination for your needs. Now you can clean smarter, not harder – only with Home Connect®
This Bosch Dishwasher is ENERGY STAR® certified and energy efficient
This Bosch dishwasher is ENERGY STAR® certified and meets or exceeds federal guidelines, for year-round energy savings
A smarter clean with PrecisionWash®
With Bosch PrecisionWash®, simply start your dishwasher and walk away. Intelligent sensors continually scan and check the progress of dishes throughout the cycle, and powerful, precision spray arms go to work targeting every item of every load. So when your dishes are done, so are you.
Not just dry, but PureDry®
PureDry® is an energy efficient, closed drying system that does not pull in outside air and gently whisks moisture away from dishes as they cool. And with no exposed heating element, you can safely place plastics anywhere.
Fit in tall items with RackMatic®
RackMatic® easily adjusts to three different heights and up to nine separate rack positions, allowing taller items like stemware to fit in the middle rack while leaving room for pots and pans below.
Specifications
General
| Design | Built-in |
| Installation Type | Built-under |
| Panel Ready | Not Possible |
| Silence Level | 46 dB(A) re 1pW |
| Number of Place Settings | 10 |
| List of Programs | Heavy, Auto 122-131°F, Normal, Rinse, Favorite |
| Options | Remote Start, Delicate, Sanitize, Extra Dry, Machine Care |
| Handle Design | Recessed Handle |
| Toe Kick Color | Black |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Color | Not Applicable |
Size and Weight
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 32 1/16'' x 17 5/8'' x 22 9/16" |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 32 1/8'' x 17 3/4'' x 21 2/3'' |
| Net Weight | 66.000 lbs |
| Adjustable Feet | Yes, All Adjustable from Front |
| Length Outlet Hose (in) | 80 5/8" |
| Power Cord Length | 67" |
Cleaning Technology
| Drying System | PureDry® |
| Aquasensor | yes |
| Eco silence drive | yes |
| Detergent detection | no |
| Water management system | no |
| Water Softener | no |
| Washing System | PrecisionWash® |
Connectivity
| Home Connect Features | Remote Monitoring and Control |
Safety
| AquaStop | yes |
| ChildLock | Button suspension |
Dimensions & Weight
| Width | 17.63 in. |
| Height | 32.06 in. |
| Length | 22.56 in. |
| Weight | 66 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22.63 in. |
| Shipping Height | 37.06 in. |
| Shipping Length | 27.56 in. |
| Shipping Weight | 106 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 106 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.38 ft³ |
| Dimensional Weight | 91.73 lbs. |
| Total of Cubes | 7.38 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 91.73 lbs. |
Energy and Water
| ENERGY STAR® certified | yes |
| Total Annual Energy Consumption | 240 kWh |
| Total Annual Water Consumption | 591 gal |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bosch Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.





































