$799.99
Was$1,299.99Save $500.00 (38%)
24 In. Slide-in Smart 42 Db Dishwasher - SDW6888JS
$799.99
Was$1,299.99Save $500.00 (38%)
Key Features
Library Quiet at a Serene 42dBA Noise Level
Back lit Touch Control with Adaptive Option Indication
Two Bright White LED Interior Lighting for a Clear View Inside Your Dishwasher
Heated Dry Option is Fast and Efficient
Works with Alexa1 to Help Conveniently Control Your Dishwasher
Library Quiet™ at a Serene 42dBA Noise Level
Description
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Library Quiet at a Serene 42dBA Noise Level
Back lit Touch Control with Adaptive Option Indication
Two Bright White LED Interior Lighting for a Clear View Inside Your Dishwasher
Heated Dry Option is Fast and Efficient
Works with Alexa1 to Help Conveniently Control Your Dishwasher
Library Quiet™ at a Serene 42dBA Noise Level
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Noise Level | 42 dBA |
| Number of Wash Cycles | 6: Auto, Heavy Duty, Normal, Light,Express Wash, Rinse Only |
| Number of Options | 7: Wash Zone, Power Wash, Hi-TempWash, Sanitize, Heated Dry, Fan Dry,Delay |
| Lower Sprayer | Stainless Steel |
| Number of Sprayers | 4: Top, Upper, Lower, and Power Wash |
| Cycle Program Indicator | Yes, 3 Segment Blue LED Indicator |
| Soil Sensor | Yes |
| Heating Element | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Rinse Aid Dispenser | Yes |
| End of Cycle Indicator | Beep and Blue LED Indicator |
| Delay Start | 1 - 24 Hours |
| Dual-Stage Filtration System | Yes |
SMART HOME FEATURES
| Works with Alexa | Yes |
| Amazon Mobile App Control | Yes |
| Remote Operation | Yes |
| Amazon Dash Replenishment | Yes |
| Automatic Reordering | Yes |
| Low Detergent Notification | Yes |
| Low Rinse Aid Notification | Yes |
WARRANTY/UPC
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
| UPC | 074000622258 |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 111.3 in. |
| Length | 33.88 in. |
| Weight | - |
| Cutout Dimensions | 24" x 34" (35" max) x 24" |
| Shipping Dimensions | 27-3/8" x 34-15/32" x 29-1/16" |
| Product Weight / Shipping Weight | 93.3 lbs. / 111.3 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 27.38 in. |
| Shipping Height | 29.06 in. |
| Shipping Length | 34.47 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 52.37 ft³ |
| Dimensional Weight | 650.98 lbs. |
| Total of Cubes | 52.37 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 650.98 lbs. |
STYLE & DESIGN
| Finish | Stainless Steel |
| Width | 24" |
| Control Panel Location | Top Control |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Handle | Recessed |
| Total Place Settings | 14 |
| Lighting | 2 Premium Interior LED Lights |
| Type of Control | Fully Integrated, Touch Control |
RACKS AND BASKETS
| Cutlery Basket | Yes, Lower |
| Foldable Tines | Yes, Upper and Lower |
| Height Adjustable Upper Rack | Yes |
| Lower Rack | Ball Bearing Wheels |
| Third Rack | Yes, Removable |
ADDITIONAL SPECIFICATIONS
| Voltage | 120V, 60Hz |
| ENERGY STAR® Rated | Yes |
| NSF Certified | Yes |
| Energy Consumption (kWh / Year) | 229 kWh |
| Water Consumption Per Cycle | 2.7 gal. (Normal mode) |
DIMENSIONS & WEIGHT (in./lbs.) (w x h x d)
| Cutout Dimensions | 24" x 34" (35" max) x 24" |
| Product Dimensions | 23-7/8" x 33-7/8" x 24-1/2" |
| Shipping Dimensions | 27-3/8" x 34-15/32" x 29-1/16" |
| Product Weight / Shipping Weight | 93.3 lbs. / 111.3 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Sharp Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












































