$799.99
Was$1,299.99Save $500.00 (38%)
18 In. Stainless Steel 47 Db Dishwasher - SDW4523MS
$799.99
Was$1,299.99Save $500.00 (38%)
Key Features
Durable Stainless Steel Tub
Library QuietTM at a Serene 47dBA Noise Level
Back lit Touch Control with Adaptive Option Indication
Removable Third Rack Ideal for Flatware and Serving Instruments
Auto Door Open Feature Provides Quick and Effective Drying
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Durable Stainless Steel Tub
Library QuietTM at a Serene 47dBA Noise Level
Back lit Touch Control with Adaptive Option Indication
Removable Third Rack Ideal for Flatware and Serving Instruments
Auto Door Open Feature Provides Quick and Effective Drying
Specifications
Dimensions & Weight
| Weight | 75 |
STYLE & DESIGN
| Finish | Stainless Steel |
| Width | 18" |
| Control Panel Location | Front Control |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Handle | Recessed |
| Total Place Settings | 8 |
| Type of Control | Touch Control |
FEATURES
| Noise Level | 47 dBA |
| Number of Wash Cycles | 6: Auto, Heavy Duty, Normal, Delicate, Express, Rinse |
| Number of Options | 6: Half Load, Wash Zone, Hi Temp, Sanitize, Auto Door Open, Delay |
| Number of Sprayers | 3: Top, Upper, Lower |
| Lower Sprayer | Stainless Steel |
| Remaining Time Display | Yes |
| Status Indicator | Line Indicator on LED Display |
| Soil Sensor | Yes |
| Auto Door Open | Yes |
| Heating Element | - |
| Child Lock | Yes |
| Rinse Aid Dispenser | Yes |
| End of Cycle Indicator | Beep and "0:00" on Display |
| Delay Start | 1 - 24 Hours |
| Dual-Stage Filtration System | Yes |
RACKS AND BASKETS
| Third Rack | Yes, Removable |
| Cutlery Basket | Yes, Lower |
| Foldable Tines | - |
| Height Adjustable Upper Rack | Yes |
| Lower Rack | Yes |
ADDITIONAL SPECIFICATIONS
| ADA Compliant | Yes |
| Voltage | 120V, 60Hz |
| ENERGY STAR® Rated | Yes |
| NSF Certified | Yes |
| Energy Consumption (kWh / Year) | 240 kWh |
| Water Consumption Per Cycle | 2.4-4.7 gal. (Normal Mode) |
WARRANTY/UPC
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
| UPC | 074000622791 |
DIMENSIONS & WEIGHT (in./lbs.) (w x h x d)
| Cutout Dimensions | 17-23/32" x 32-1/8" (Max 34") x 22-7/8" |
| Product Dimensions | 17-11/16" x 32-1/8" x 22-11/16" |
| Shipping Dimensions | 19-7/8" x 34-7/8" x 25-7/16" |
| Product Weight / Shipping Weight | 76.8/89.8 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Sharp Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.































