$1,199.00
Ge Profile™ Energy Star® Panel-ready Top Control Stainless Interior Dishwasher With Microban™ Antimicrobial Technology - PDT715SIYII
Ge Profile™ Energy Star® Panel-ready Top Control Stainless Interior Dishwasher With Microban™ Antimicrobial Technology
Model: PDT715SIYII






















Ge Profile™ Energy Star® Panel-ready Top Control Stainless Interior Dishwasher With Microban™ Antimicrobial Technology
Model: PDT715SIYII
$1,199.00
Current Rebates
Key Features
Custom Panel Dishwasher
Microban® Antimicrobial Technology
Dry Boost™
Smart Features powered by SmartHQ™
Smart Assist
Deep Clean Silverware Jets
Third Rack with Removable Silverware Caddy
Active Flood Protect
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Custom Panel Dishwasher
This panel-ready dishwasher allows you to add a custom panel to your dishwasher to achieve a seamless look that matches your cabinetry. Designed so that the custom panel easily attaches and can be flush installed for seamless built-in look. Panels and handles not included.
Microban® Antimicrobial Technology
Enjoy longer-lasting dishwasher protection thanks to Microban® Antimicrobial Technology. Built into high-usage touchpoints to help prevent bacteria growth, it keeps protected surfaces 99% cleaner than unprotected surfaces.
Dry Boost™
Dry Boost™ technology outperforms standard heated-dry dishwashers by getting hard-to-dry items like plastics up to 3 times drier when compared to heated dry.
Smart Features powered by SmartHQ™
Built-In WiFi and the SmartHQ™ app make it easy to connect, control and monitor your smart dishwasher from anywhere. You can also conveniently access the latest features, including customized cycles, remote status notifications and more.
Smart Assist
Smart Assist makes it simple for you to unlock optimal wash and dry performance. Innovative dishwasher sensors and intelligent machine learning enhance and improve cycles over time.
Deep Clean Silverware Jets
A system of deep clean silverware jets blasts the silverware basket from the bottom up, removing all stuck-on foods and providing sparkling results.
Third Rack with Removable Silverware Caddy
The versatile third rack was redesigned to load more than just silverware with additional space for unique items.
Active Flood Protect
To prevent potential overflows, a sensor detects when the water is too high and pumps it out until a safe level is reached.
4 Bottle Wash Jets
This dishwasher with bottle jets ensures a deep clean for tall items, narrow glasses, jars and more. In the upper rack, each of the 4 bottle wash jets directs water and detergent inside to effectively wash hard-to-reach areas.
Steam + Sani
Save time with a high-temperature cycle that steams and sanitizes to loosen tough soils before the wash cycle begins, reducing bacteria by 99.999% without pre-rinsing or soaking.
Piranha™ Hard Food Disposer
The Piranha™ Hard Food Disposer lets you use your dishwasher without pre-rinsing. Its stainless steel impellers rotate to pulverize food particles and an anti-jamming design makes sure wash arms stay unclogged.
44 dBA Dishwasher
Get reliable wash performance and a deep clean without unwanted noise. 44 dBA based on results from base model PDT715SYVFS.
Extra-Large Capacity
Have enough space for 16 place settings and large dishware in this extra-large capacity dishwasher, making cleanup after large gatherings a breeze.
Specifications
FEATURES
| Additional Protection | Active Flood Protect |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Control Type | Top Controls |
| Control Type | Fingerprint Resistant Cap Touch Controls |
| Control Type | 8 Touchpads |
| Cutlery Tray | One piece removable 3rd rack |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Display with Cycle Countdown |
| Dishwasher Control Features | Cycle Progress Indicators: Clean/Sanitized/Smart Assist/WiFI/Remote Enabled |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Control Features | White LEDs |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | 1 Hour Wash |
| Dishwasher Cycles | Cascade Platinum Plus (on app) |
| Dishwasher Cycles | Custom (assigned to Rinse - reassignable on app) |
| Dishwasher Drying Features | Normal, High, Off |
| Dishwasher Drying Features | Dry Boost™ |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Wash & Dry Element |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Dishwasher Options | Connect+ (assignable on app) |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Bottle Jets |
| Dishwasher Options | Dry Boost™ (Off) |
| Dishwasher Options | Dry Boost™ (High) |
| Dishwasher Options | Dry Boost™ (Normal) |
| Dishwasher Options | Child Lock (on app) |
| Dishwasher Options | Wash Zones/Half Load (on app) |
| Dishwasher Options | FilterFresh (on app) |
| Dishwasher Options | Sabbath Mode |
| Dishwasher Options | Start/Cancel |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Custom Panel |
| Latch | Pull with Handle |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Lower Rack | 1 Blue rack handle treated with Microban™ Antimicrobial Technology |
| Microban™ Antimicrobial Treated Surfaces | Yes - Control Panel, Interior Rack Handles, Silverware Basket Cell Covers, Fine & Ultra Fine Filters |
| Number of Cycles | 6 |
| Number of Options | 14 |
| Number of Place Settings | 16 |
| OU Certified | No |
| OdorBlock Capabilities | Microban + FilterFresh |
| Product Type | Built-In |
| Rack Color | Silver |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Rack Features | Fold-Down Tines - Lower |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Rack Features | Blue cell covers treated with Microban™ Antimicrobial Technology |
| Racking Material | Nylon |
| Racking System | Full 3rd rack |
| Sabbath Mode | Optional |
| Sensor | Clean Sensor |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Smart Assist | Yes |
| Style | Built-In Top Control |
| Top Rack/3rd Rack | 3rd Rack + Caddy |
| Tub Type | Tall Tub |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Upper Rack | 1 Blue rack handle treated with Microban™ Antimicrobial Technology |
| Upper Rack | Smooth Glide Upper Rack |
| Wash Arms | 3 Wash Levels |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash Arms | Upper |
| Wash Arms | Bottle Jets |
| Wash Arms | Deep Clean Silverware Jets |
| Wash System | 700 Series |
| Wash System | 3-Level |
| Wash System Features | Variable Speed Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer with removable filter |
| Wash System Features | 90+ Spray Jet Wash System |
| Wash System Features | Deep Clean Silverware Jets |
| Wash System Features | Automatic HotStart |
| Wash System Features | Bottle Jets (4) |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Water Filtration System | Blue filters treated with Microban™ Antimicrobial Technology |
| WiFi Connect | Built-In |
APPEARANCE
| Color Appearance | Custom Panel and Handle Required |
| Control Panel Color | Matte Onyx Black treated with Microban™ Antimicrobial Technology |
| Door Appearance | Full-length door |
| Door Style | Long Door with Top Controls |
| Handle | Custom Handle Required - not included with unit |
| Installation | Side Installation or Top Installation Included |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 118 lb |
| Cabinet Width | 24 in |
| Cutout Depth (in) | 24 |
| Cutout Height (in) | 33.5 |
| Cutout Width (in) | 24 |
| Depth Without Handle | 24 in |
| Depth with Door Open | 27.5 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Net Weight | 105 lb |
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 23.75 in |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 800/500 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60Hz ; 6.6A |
| Energy Consumption (kWh/year) | 240 |
| Hertz | 60 |
| Power Connection | Optional cord kit (GPFCORD - WX09X70910, WX09X70911) |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 6.6A |
| Watts | 936 |
ACCESSORIES
| Optional 12' Drain Hose | Optional hose kit (WD24X10065) |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Insulation |
| Door Insulation | Mastic |
| Motor Type | Variable Speed |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | 44 dBA based on results from base model PDT715SYVFS |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Quiet Package | 44 dBA |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











