$894.00
Was$1,149.00Save $255.00 (22%)
Ge Profile™ Energy Star® 18" Ada Compliant Stainless Steel Interior Dishwasher With Sanitize Cycle - PDT145SSLSS
Ge Profile™ Energy Star® 18" Ada Compliant Stainless Steel Interior Dishwasher With Sanitize Cycle
Model: PDT145SSLSS













Product Video

360 View
Ge Profile™ Energy Star® 18" Ada Compliant Stainless Steel Interior Dishwasher With Sanitize Cycle
Model: PDT145SSLSS
$894.00
Was$1,149.00Save $255.00 (22%)
Current Rebates
Key Features
Sanitize option (NSF Certified)
Piranha hard food disposer with removable filter
Quiet Package
ADA Compliant with Low-Profile Installation
3-Level Wash
Autosense Cycle
Piranha™ hard food disposer with removable filter
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Sanitize option (NSF Certified)
High-temperature rinse sanitizes and reduces by 99.999% the bacteria found on dishes
Piranha hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
Quiet Package
dBA 47, dramatically reduces the sound of washing the dishes
ADA Compliant with Low-Profile Installation
Great for 34” counter top heights and raised subfloors
3-Level Wash
Expect exceptionally clean table-ready dishes with powerful wash arms
Autosense Cycle
A beam of light measures soil levels and water temperature to adjust to the ideal cycle time
Piranha™ hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 22.5 in |
| Cabinet Width | 18 in |
| Overall Width | 17.75 in |
| Overall Height | 32.5 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 32.5 in |
| Net Weight | 71.2 lb |
| Approximate Shipping Weight | 83.2 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Depth with Door Open | 23.125 in |
| Depth Without Handle | 22.5 in |
| Overall Depth with Handle | 22.5 in |
| Cutout Height (in) | 32.5 |
| Cutout Width (in) | 18 |
| Cutout Depth (in) | 24 |
FEATURES
| Wash System | Standard |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Nylon |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 8 |
| Dishwasher Options | TempBoost |
| Latch | Center Pull |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In Top Control Spacemaker |
| Water Filtration System | 3-Stage Manual Clean Filtration |
| Rack Features | Stem Safe |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| RV Ready | Yes |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| WiFi Connect | Optional (Requires part no. PBX23W00Y1) |
| Control Type | Top Controls |
| Racking System | Gray |
| Dishwasher Drying Features | Condensate Dry |
| Wash Arms | 2 with Upper Nozzle |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Exterior Style | 18" Wide |
| Product Type | Built-In |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Upper Rack | Nylon |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Number of Cycles | 3 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Sonos |
| Control Type | Fully Integrated Electronic |
| Control Type | 4 Pushbuttons |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Countdown Display with 1 "Clean" light / 1 "Sanitized" light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Cycle Countdown |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Lower Rack | 1 Rack handle |
| Rack Features | 1 Piece Mid Silverware Basket w/ 1 Cell Cover |
| Rack Features | 1 Plastic Utility Shelf - Upper |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | Fold-Down Tines - Lower |
| Upper Rack | Adjustable |
| Upper Rack | 1 Rack handle |
| Wash System | 3-Level |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Automatic HotStart |
| Wash System Features | Flood Control System |
| Wash System Features | Dual Pump |
APPEARANCE
| Handle | Pocket Handle |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Door Style | Stainless Full-Length Flat Door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle Design | Recessed |
POWER / RATINGS
| Power Connection | Optional cord kit (GPFCORD - WX09X70910, WX09X70911) |
| Energy Consumption (kWh/year) | 240 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 8.9 A |
| Calrod Heater Watts | 1100 |
| Hertz | 60 |
| Watts | 1068 |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 47 dBA |
| Outer Wrap | U-Blanket |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Dimensions & Weight
| Width | 17.75 in. |
| Height | 32.5 in. |
| Length | 22.5 in. |
| Weight | 71.2 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22.75 in. |
| Shipping Height | 37.5 in. |
| Shipping Length | 27.5 in. |
| Shipping Weight | 111.2 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 111.2 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.51 ft³ |
| Dimensional Weight | 93.38 lbs. |
| Total of Cubes | 7.51 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 93.38 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












