$1,149.95
24 In. Tallac Series 3rd Rack Tall Tub Dishwasher In Custom Panel Ready With Stainless Steel Tub, 51dba - DWV24
24 In. Tallac Series 3rd Rack Tall Tub Dishwasher In Custom Panel Ready With Stainless Steel Tub, 51dba
Model: DWV24



























24 In. Tallac Series 3rd Rack Tall Tub Dishwasher In Custom Panel Ready With Stainless Steel Tub, 51dba
Model: DWV24
$1,149.95
Key Features
Panel Ready Exterior
Quiet Cycles
Energy Saving
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Panel Ready Exterior
Easily match the style of your kitchen with ZLINE’s panel ready exterior.
Quiet Cycles
You can enjoy a peaceful kitchen while getting a spotless wash, every time
Energy Saving
ENERGY STAR certified with CEE Tier 1 rating, surpassing industry guidelines for water and energy efficiency.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Product Dimension | 23.6" W x 21.7" D x 33.9" H |
| Cutout Dimension | 24" W x 24" D x 34.13" H |
| Motor Wattage | 108 |
| Control Location | Top Control |
| Number of Cycles | 8 |
| Rack Material | Nylon |
| Number of Place Settings | 15 |
| Noise Level | 51 Decibels |
| Supply Voltage | 120V/60Hz |
| Dedicated Circuit | 120V/15A |
| Rated Current | 12A |
| Installation Type | Plug In - 3 Prong - Nema5-15 |
| Control Type | Button |
| Material | Stainless Steel Tub |
| Warranty | 1 Year Parts |
| Certifications | Energy Star, CEC, UL |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 116.4 lbs. |
| Width | 23.5 Inch |
| Height | 33.9 Inch |
| Weight | 101.4 lbs |
| Depth | 21.75 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 156.4 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 156.4 lbs. |
| Source | Manufacturer |
| Shipping Width | 28.5 Inch |
| Shipping Height | 38.9 Inch |
| Shipping Length | 26.75 Inch |
| Shipping Weight | 141.4 lbs |
| Total of Shipping Weight | 141.4 lbs |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
| Cubic Feet Measurement | 10.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 124.66 Ibs |
| Total of Cubes | 10.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 124.66 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 23.5 in. W x 21.75 in. D x 33.75 in. H |
| Product Depth (in.): | 21.75 |
| Product Width (in.): | 23.50 |
| Product Height (in.): | 33.90 |
| Dishwasher Size (Width): | 24 in. |
Details
| Color/ Finish Family: | Panel Ready |
| Hardware Color/Finish: | Stainless Steel |
| Number of Cycles: | 8 |
| Decibles: | 51 |
| Control Type: | Button Control |
| Drying Process: | Turbo Fan Drying |
| Product Weight (lb.): | 101.4 |
| Max Plate Size: | 13 |
| Power Cord: | Power Cord Included |
| Voltage: | 120vac |
| Frequency: | 60Hz |
| Amps: | 12A |
| Silverware Basket Location: | Bottom Rack Center |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | Energy Star, CEC, UL |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and labor |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











