$1,259.95
24 In. Top Control Built-in Dishwasher With Satin Stainless Steel Panel And Stainless Steel Tub With Modern Style Handle, 52dba - DWSN24
24 In. Top Control Built-in Dishwasher With Satin Stainless Steel Panel And Stainless Steel Tub With Modern Style Handle, 52dba
Model: DWSN24























24 In. Top Control Built-in Dishwasher With Satin Stainless Steel Panel And Stainless Steel Tub With Modern Style Handle, 52dba
Model: DWSN24
$1,259.95
Key Features
Engineering Excellence
Hidden Controls
Custom Panel Finish
Minimal Noise
Spacious Interior
Smart Wash Technology
Triple-Filter Cleaning
6 Wash Cycles
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Engineering Excellence
Achieve a spotless wash with a professional 304-grade stainless steel 2-rack European-style tub designed to be low-profile and sleek
Hidden Controls
A fully integrated top control design ensures the easy-to-navigate button panel is concealed, giving the dishwasher a modern look
Custom Panel Finish
Outfit your 2-rack European-style dishwasher with a beautiful Satin Stainless Steel door panel
Minimal Noise
Enjoy peace in the kitchen while getting a spotless wash every time thanks to a low 52 dBa decibel level during operation
Spacious Interior
This 24 in. dishwasher comfortably fits 12 place settings within its full-depth racks that provide flexibility to load large dishes up to 12 inches in height
Smart Wash Technology
An auto-sensing system determines the type of cycle and pressure required, limiting water usage to an energy-efficient 3.5 gallons per load
Triple-Filter Cleaning
A multiple mesh filter system easily separates soiled water and clean water in different chambers to achieve better performance
6 Wash Cycles
Utilize 6 different wash cycles, including Heavy Mode for large soiled loads after a big meal and Rapid Mode for quick wash jobs
Satin Stainless Steel
ZLINE's Satin Stainless Steel finish is a circular, non-directional, professionally styled stainless steel that is rust, scratch, and fingerprint-resistant
A Revolutionary Design
Created to combat the ongoing problem of stainless steel smudging, Satin Stainless Steel has a deeper, metallic gray hue that elevates your kitchen’s potential
Sanitize Mode
A special sanitize wash option that uses water maintained at 156° eliminates bacteria with a thorough wash
Environmentally Conscious
CEE Tier 1 ENERGY STAR certification ensures maximum water and energy efficiency by using an advanced eco-wash mode
Professional Installation Required
This product requires professional installation to ensure optimal plumbing and electrical performance and a seamless built-in look
Manufacturer Warranty
Enjoy peace of mind with a 1-year parts and labor warranty
Additional Assembly
This dishwasher and its door panel and handle will ship in multiple boxes and require professional assembly
Panel Ready Exterior
Easily match the style of your kitchen with ZLINE’s panel ready exterior.
Quiet Cycles
You can enjoy a peaceful kitchen while getting a spotless wash, every time
Energy Saving
ENERGY STAR certified with CEE Tier 1 rating, surpassing industry guidelines for water and energy efficiency.
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
Other
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Product Dimension | 23.6 in. W x 23.1 in. D x 32.5 in. H |
| Cutout Dimension | Cut-Out Depth (in.): 24; Cut-Out Height (in.): 32.5; Cut-Out Width (in.): 24; |
| Control Location | Top Control |
| Number of Cycles | 6 |
| Rack Material | Nylon |
| Number of Place Settings | 10 |
| Energy Efficiency Tier Rating | Tier 1 |
| Noise Level | 52 Decibels |
| Supply Voltage | 120V/60Hz |
| Dedicated CircuitRated Current: | 120V/15A 6.67A |
| Control Type | Touch |
| Material | Stainless Steel Tub |
| Warranty | 1 Year Parts |
| Certifications | Energy Star, CEC, UL |
| Cutout Dimension | Cut-Out Depth (in.) |
| Motor Wattage | 100 |
| Handle Type | None |
| Panel Finish | Panel Ready (not included) |
| Dedicated Circuit | 120V/15A |
| Rated Current | 6.67A |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 73.7 lbs. |
| Width | 23.63 Inch |
| Height | 32.5 Inch |
| Weight | 88.7 lbs |
| Depth | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 113.7 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 113.7 lbs. |
| Source | Manufacturer |
| Shipping Width | 28.63 Inch |
| Shipping Height | 37.5 Inch |
| Shipping Weight | 128.7 lbs |
| Total of Shipping Weight | 128.7 lbs |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Dimensions
| Dimensions: | 23.63 in. W x24 in. D x 32.38 in. H |
| Product Width (in.): | 23.625 |
| Product Height (in.): | 32.50 |
| Dishwasher Size (Width): | 24 in. |
Details
| Color/ Finish Family: | Satin Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Stainless Steel |
| Number of Cycles: | 6 |
| Decibles: | 52 |
| Control Type: | Touch Control |
| Drying Process: | Residual Heat Dry |
| Product Weight (lb.): | 88.7 |
| Power Cord: | Hardwired - Junction Box Included |
| Voltage: | 120vac |
| Frequency: | 60Hz |
| Amps: | 6.67A |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | Energy Star (CEE Tier 1), CEC, UL, NRCan |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and labor |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











