$1,999.00
Sapphire® Dishwasher 24'' Custom Panel Ready - DWHD660EPR
$1,999.00
Key Features
Customize Your Cleaning Power with Zone Control
Custom Panel Ready
Impressively Quiet
StarDry with Zeolite
Sapphire Glow illuminates a brilliant blue light
Spacious Adjustable Chef’s Tool Drawer
Ball Bearing Wheels provide an ultra-smooth glide
Blue PowerBeam indicates when appliance is in use
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Customize Your Cleaning Power with Zone Control
Design the ideal clean with Zone Control where you can specify up to 4 customized lower rack cleaning zones, ensuring the most challenging pieces emerge immaculate and the most delicate are protected.
Custom Panel Ready
Matches your kitchen’s custom cabinetry to our dishwasher for complete integration.
Impressively Quiet
Impressively Quiet – 44 dBA for peaceful kitchen experience.
StarDry with Zeolite
Introducing StarDry with Zeolite, an exclusive Thermador drying solution. Zeolite is a natural substance that dries without the use of chemicals. This unique feature helps dry hard to reach crevices, and does not need to be replenished over time.
Sapphire Glow illuminates a brilliant blue light
Sapphire Glow illuminates dishes and glassware with an internal brilliant blue light.
Spacious Adjustable Chef’s Tool Drawer
Adjustable Chef’s Tool Drawer delivers added loading capacity as well as flexibility to accommodate larger or smaller items in this additional third rack.
Ball Bearing Wheels provide an ultra-smooth glide
Racks glide in and out of the dishwasher with ease.
Blue PowerBeam indicates when appliance is in use
Blue PowerBeam shines a blue light on the floor when running.
Flexible Folding Tines accommodate larger items.
Flexible Folding Tines folds down to accommodate larger pots, pans, and dishes.
Exceptionally Quiet: cleanup has never been so effortless at 44 dBA.
StarDry: Uses Zeolite technology to absorb moisture, and dry containers with hard-to-reach crevices. No other dishwasher dries better.Close
WiFi-Enabled: monitor and control your appliance remotely, via the Home Connect app, works with smart home devices and services like Amazon Alexa.Close
Adjustable Chef’s Tool Drawer: delivers added loading capacity as well as flexibility to accommodate larger or smaller items in this additional third rack.Close
Wifi Smart Appliance via Home Connect App
Control smart Dishwashers with the Home Connect App to refine cleanup from start to finish with features like Remote Start and timely notifications that keep track of every dish tab so you never run out. Access exclusive ZoneControl settings in the app to create custom wash settings.
The Zone Control Spray Arm: amplifies the exceptional PowerWash™ performance by letting you customize the cleaning power to deep clean even the most challenging dishes, no matter where you place them in the lower rack.Close
The Zone Control Spray Arm:
amplifies the exceptional PowerWash performance by letting you customize the cleaning power to deep clean even the most challenging dishes, no matter where you place them in the lower rack.
StarDry:
Uses Zeolite technology to absorb moisture, and dry containers with hard-to-reach crevices. No other dishwasher dries better.
Exceptionally Quiet:
cleanup has never been so effortless at 44 dBA.
WiFi-Enabled:
monitor and control your appliance remotely, via the Home Connect app, works with smart home devices and services like Amazon Alexa.
Adjustable Chef’s Tool Drawer:
delivers added loading capacity as well as flexibility to accommodate larger or smaller items in this additional third rack.
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Connectivity
| Home Connect® Features | Remote Monitoring and Control |
| Home Connect® WiFi-enabled | yes |
Programs
| List of Programs | Auto, Favorite, Hand Wash, Normal, Pots & Pans, Quick |
| Program 2 | Normal |
| Status Indicator | End of program audible, Time remaining indic. internal, Water inlet |
| Program 1 | Auto |
| Program 3 | Quick |
| Program 4 | Hand Wash |
| Reference program | Eco |
| Program 5 | Pots & Pans |
| Program 6 | Favorite |
| Number of different wash temperatures | 7 |
| Temperature program 1 | 127-140 °F |
| Temperature program 2 | 127-136 °F |
| Temperature program 3 | 113 °F |
| Temperature program 4 | 113-122 °F |
| Temperature program 5 | 151-160 °F |
| Temperature program 6 | 127-140 °F |
Consumption values
| Crystal Protect® | No |
| Water consumption program 1 | 3.4-5.4 gal |
| Water consumption program 2 | 2.3-5.5 gal |
| Water consumption program 3 | 2.8 gal |
| Water consumption program 4 | 2.5-3.9 gal |
| Water consumption program 6 | 3.4-5.4 gal |
| Water consumption program 5 | 4.9-6.4 gal |
| Water consumption program 7 | 1.1 gal |
| Total Annual Water Consumption | 624 gal |
| Maximum temperature for water intake (°C) | 60 °C |
Safety
| ChildLock | Yes |
| Safety | Push Two Times to Open, 24/7 AquaStop® Leak Protection |
Connection
| Watts | 1,440 W |
| Power Cord Length | 67'' |
| Amps | 12 A |
| Plug Type | Nema5-15P |
Comfort and Convenience
| 3rd Rack | Adjustable Chef’s Tool Drawer® |
| Adjustable Upper Rack | yes |
| Time Remaining PowerBeam® | no |
| Program Status Light | Blue PowerBeam® |
| Sapphire Glow™ | yes |
| Multi-color Star Glow | no |
| Open Door Assist | yes |
| Crystal Protect® | no |
Cleaning Technology
| Drying System | StarDry™ with Zeolite, Condensation Dry |
| NSF® Certified Sanitize Option | yes |
| List of Programs | Auto, Favorite, Hand Wash, Normal, Pots & Pans, Quick |
| Cycle Options | Remote Start, Sanitize, StarDry™, ZoneControl™ Front, ZoneControl™ Back, ZoneControl™ Custom |
| Aquasensor | yes |
| Water Softener | no |
Energy and Water
| ENERGY STAR® certified | yes |
| Total Annual Energy Consumption | 240 kWh |
| Total Annual Water Consumption | 624 gal |
Dimensions & Weight
| Width | 23.56 in. |
| Height | 33.88 in. |
| Length | 23.06 in. |
| Weight | 101 lbs. |
| Net Weight | 101.000 lbs |
| Weight furniture front (min - max) | 3 - 10 kg |
| Length Outlet Hose (in) | 90 1/2'' |
| Power Cord Length | 67'' |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 35 3/4'' x 26'' x 29 5/16'' |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 35 3/4'' x 26'' x 29 5/16'' |
| Power Cord Length | 67'' |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.56 in. |
| Shipping Height | 38.88 in. |
| Shipping Length | 28.06 in. |
| Shipping Weight | 141 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 141 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.65 ft³ |
| Dimensional Weight | 132.43 lbs. |
| Total of Cubes | 10.65 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 132.43 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thermador Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.
























