$1,399.00
EmeraldĀ® Dishwasher 24'' Professional, - DWHD640EFP
$1,399.00
Key Features
Chefās Tool Drawer third rack offers versatility
Stainless Steel Panel with Professional Handle
Blue PowerBeam indicates when appliance is in use
Chefās Tool Drawer: offers additional space for tools and hard to place items in this additional third rack .Close
AquaStop provides 24/7 leak protection
Blue PowerBeam: shines a blue light on the floor when running.Close
WiFi-Enabled: monitor and control your appliance remotely, via the Home Connect app, works with smart home devices and services like Amazon Alexa.Close
Effectively Quiet: 48 dBA for a peaceful kitchen experience.
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Chefās Tool Drawer third rack offers versatility
Chefās Tool Drawer offers additional space for tools and hard to place items in this additional third rack .
Stainless Steel Panel with Professional Handle
Professional style bold brushed stainless steel handles
Blue PowerBeam indicates when appliance is in use
Blue PowerBeam shines a blue light on the floor when running.
Chefās Tool Drawer: offers additional space for tools and hard to place items in this additional third rack .Close
AquaStop provides 24/7 leak protection
AquaStop provides 24/7 leak protection and shuts off water flow in case of leaks.
Blue PowerBeam: shines a blue light on the floor when running.Close
WiFi-Enabled: monitor and control your appliance remotely, via the Home Connect app, works with smart home devices and services like Amazon Alexa.Close
Effectively Quiet: 48 dBA for a peaceful kitchen experience.
Wifi Smart Appliance via Home Connect App
Control smart Dishwashers with the Home Connect App to refine cleanup from start to finish with features like Remote Start and timely notifications that keep track of every dish tab so you never run out.
Effectively Quiet:
48 dBA for a peaceful kitchen experience.
Chefās Tool Drawer:
offers additional space for tools and hard to place items in this additional third rack .
Blue PowerBeam:
shines a blue light on the floor when running.
WiFi-Enabled:
monitor and control your appliance remotely, via the Home Connect app, works with smart home devices and services like Amazon Alexa.
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Connectivity
| Home ConnectĀ® WiFi-enabled | yes |
| Home ConnectĀ® Features | Remote Monitoring and Control |
Programs
| Status Indicator | End of program audible, Time remaining indic. internal, Water inlet |
| List of Programs | Auto, Favorite, Hand Wash, Normal, Pots & Pans, Quick |
| Program 1 | Auto |
| Program 4 | Hand Wash |
| Program 3 | Quick |
| Program 2 | Normal |
| Reference program | Eco |
| Program 5 | Pots & Pans |
| Number of different wash temperatures | 6 |
| Program 6 | Favorite |
| Temperature program 1 | 131-140 °F |
| Temperature program 4 | 113-122 °F |
| Temperature program 3 | 113 °F |
| Temperature program 2 | 113-131 °F |
| Temperature program 5 | 151-160 °F |
| Temperature program 6 | 131-140 °F |
Consumption values
| Crystal ProtectĀ® | No |
| Water consumption program 2 | 2.4-5.9 gal |
| Water consumption program 1 | 3.4-6.4 gal |
| Water consumption program 3 | 2.8 gal |
| Water consumption program 4 | 2.4-3.8 gal |
| Water consumption program 5 | 4.9-6.4 gal |
| Total Annual Water Consumption | 624 gal |
| Water consumption program 6 | 3.4-6.4 gal |
| Maximum temperature for water intake (°C) | 60 °C |
Safety
| ChildLock | No |
| Safety | 24/7 AquaStopĀ® Leak Protection |
Connection
| Watts | 1,440 W |
| Power Cord Length | 67'' |
| Plug Type | Nema5-15P |
| Amps | 12 A |
Comfort and Convenience
| 3rd Rack | Chefās Tool DrawerĀ® |
| Adjustable Upper Rack | yes |
| Time Remaining PowerBeamĀ® | no |
| Program Status Light | Blue PowerBeamĀ® |
| Sapphire Glow⢠| no |
| Multi-color Star Glow | no |
| Crystal ProtectĀ® | no |
| Open Door Assist | no |
Cleaning Technology
| Drying System | Condensation Dry |
| NSFĀ® Certified Sanitize Option | yes |
| List of Programs | Auto, Favorite, Hand Wash, Normal, Pots & Pans, Quick |
| Cycle Options | Remote Start, Sanitize, PowerBoostĀ®, Extra Dry |
| Aquasensor | yes |
| Water Softener | no |
Energy and Water
| ENERGY STARĀ® certified | yes |
| Total Annual Energy Consumption | 240 kWh |
| Total Annual Water Consumption | 624 gal |
Dimensions & Weight
| Width | 23.56 in. |
| Height | 33.88 in. |
| Length | 23.75 in. |
| Weight | 85 lbs. |
| Net Weight | 85.000 lbs |
| Length Outlet Hose (in) | 90 1/2'' |
| Power Cord Length | 67'' |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 35 3/4'' x 26'' x 29 5/16'' |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 35 3/4'' x 26'' x 29 5/16'' |
| Power Cord Length | 67'' |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.56 in. |
| Shipping Height | 38.88 in. |
| Shipping Length | 28.75 in. |
| Shipping Weight | 125 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 125 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 136.38 lbs. |
| Total of Cubes | 10.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 136.38 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thermador Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.






















