$1,599.95
24 in. Stainless Top Control Built-In Dishwasher with Stainless Steel Tub and Traditional Style Handle, 52dBa - DWBS24
24 in. Stainless Top Control Built-In Dishwasher with Stainless Steel Tub and Traditional Style Handle, 52dBa
Model: DWBS24












24 in. Stainless Top Control Built-In Dishwasher with Stainless Steel Tub and Traditional Style Handle, 52dBa
Model: DWBS24
$1,599.95
Key Features
BuIlt-in European style dishwasher designed to be low-profile
Top control for a sleek, concealed look
Includes a dishwasher panel
Adjustable upper dishwasher rack, providing flexibility for you to load large dishes up to 11 inches in height
6 different wash cycles
A sanitize wash option which uses water maintained at 156° F, eliminating bacteria with a thorough wash
With just 52 dBA, you can enjoy a peaceful kitchen while getting a spotless wash, every time
ENERGY STAR certified with CEE Tier 1 rating, surpassing industry guidelines for water and energy efficiency by using advanced eco-wash technology
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
BuIlt-in European style dishwasher designed to be low-profile
Top control for a sleek, concealed look
Includes a dishwasher panel
Adjustable upper dishwasher rack, providing flexibility for you to load large dishes up to 11 inches in height
6 different wash cycles
A sanitize wash option which uses water maintained at 156° F, eliminating bacteria with a thorough wash
With just 52 dBA, you can enjoy a peaceful kitchen while getting a spotless wash, every time
ENERGY STAR certified with CEE Tier 1 rating, surpassing industry guidelines for water and energy efficiency by using advanced eco-wash technology
Wash Motor 100-Watt Heater 700-Watt
120-Volt/60 Hz/15 Amp
UL Listed and Title 20 Compliant
1 year parts warranty
This product ships in multiple boxes and requires professional installation
Specifications
Other
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Product Dimension | 23.6 in. W x 23.1 in. D x 32.5 in. H |
| Cutout Dimension | Cut-Out Depth (in.): 24; Cut-Out Height (in.): 32.5; Cut-Out Width (in.): 24; |
| Control Location | Top Control |
| Number of Cycles | 6 |
| Rack Material | Nylon |
| Number of Place Settings | 10 |
| Energy Efficiency Tier Rating | Tier 1 |
| Noise Level | 52 Decibels |
| Supply Voltage | 120V/60Hz |
| Dedicated CircuitRated Current: | 120V/15A 6.67A |
| Control Type | Touch |
| Material | Stainless Steel Tub |
| Warranty | 1 Year Parts |
| Certifications | Energy Star, CEC, UL |
| Cutout Dimension | Cut-Out Depth (in.) |
| Motor Wattage | 100 |
| Handle Type | None |
| Panel Finish | Panel Ready (not included) |
| Dedicated Circuit | 120V/15A |
| Rated Current | 6.67A |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 73.7 lbs. |
| Width | 23.63 Inch |
| Height | 32.5 Inch |
| Weight | 88.7 lbs |
| Depth | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 113.7 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 113.7 lbs. |
| Source | Manufacturer |
| Shipping Width | 28.63 Inch |
| Shipping Height | 37.5 Inch |
| Shipping Weight | 128.7 lbs |
| Total of Shipping Weight | 128.7 lbs |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Dimensions
| Dimensions | 23.63 in. W x24.25 in. D x 32.38 in. H |
| Dishwasher Size (Width) | 24 in. |
Details
| Number of Cycles | 6 |
| Voltage | 120vac |
| Frequency | 60Hz |
| Amps | 6.67A |
| Color/ Finish Family | Black Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish | Black Stainless Steel |
| Decibles | 52 |
| Control Type | Touch Control |
| Drying Process | Residual Heat Dry |
| Power Cord | Hardwired - Junction Box Included |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | Energy Star (CEE Tier 1), CEC, UL, NRCan |
| Manufacturer Warranty | 1 year parts and labor |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











