$999.95
18 in. Compact Top Control Built-In Dishwasher with Tub and Modern Style Handle, 52dBa - DW30418
18 in. Compact Top Control Built-In Dishwasher with Tub and Modern Style Handle, 52dBa
Model: DW30418
































18 in. Compact Top Control Built-In Dishwasher with Tub and Modern Style Handle, 52dBa
Model: DW30418
$999.95
Key Features
BuIlt-in European style dishwasher designed to be low-profile
Top control for a sleek, concealed look
Includes a 304 grade Stainless Steel dishwasher panel
Adjustable upper dishwasher rack, providing flexibility for you to load large dishes up to 11 inches in height
6 different wash cycles
A sanitize wash option which uses water maintained at 156° F, eliminating bacteria with a thorough wash
With just 52 dBA, you can enjoy a peaceful kitchen while getting a spotless wash, every time
ENERGY STAR certified with CEE Tier 1 rating, surpassing industry guidelines for water and energy efficiency by using advanced eco-wash technology
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
BuIlt-in European style dishwasher designed to be low-profile
Top control for a sleek, concealed look
Includes a 304 grade Stainless Steel dishwasher panel
Adjustable upper dishwasher rack, providing flexibility for you to load large dishes up to 11 inches in height
6 different wash cycles
A sanitize wash option which uses water maintained at 156° F, eliminating bacteria with a thorough wash
With just 52 dBA, you can enjoy a peaceful kitchen while getting a spotless wash, every time
ENERGY STAR certified with CEE Tier 1 rating, surpassing industry guidelines for water and energy efficiency by using advanced eco-wash technology
Wash Motor 100-Watt Heater 700-Watt
120-Volt/60 Hz/15 Amp
UL Listed and Title 20 Compliant
1 year parts warranty
This product ships in multiple boxes and requires professional installation
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
Other
| Product Dimensions | 17.63 in. W x 23.1 in. D x 32.5 in. H |
| Cutout Dimensions | 18" W x 24" D x 32.5" H |
| Electrical Requirement | 120-Volt/60 Hz/15 Amp |
| Motor Wattage | 100W |
| Control Location | Top Control |
| Number of Cycles | 6 |
| Handle Type | Traditional Handle |
| Rack Material | Nylon |
| Number of Place Settings | 8 |
| Noise Level | 52 dBa |
| Material | Stainless Steel Tub |
| Warranty | 1 Year Parts Warranty |
| Certifications | ETL and UL Certified |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 75 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 115 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 115 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











