Integrated Dishwasher, 24" - DW24U2I1
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Integrated Dishwasher, 24"
Model: DW24U2I1
Integrated Dishwasher, 24" DW24U2I1Integrated Dishwasher, 24" DW24U2I1Integrated Dishwasher, 24" DW24U2I1Integrated Dishwasher, 24" DW24U2I1Integrated Dishwasher, 24" DW24U2I1Integrated Dishwasher, 24" DW24U2I1
+1more
Color : Other
Other
Key Features
  • Sized To Suit
  • A Quality Wash
  • Flexible Stacking
  • Quiet And Reliable
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Specifications
Features
Sized To Suit
A Quality Wash
Flexible Stacking
Quiet And Reliable
Specifications
Warranty
Parts2 Year
Labor2 Year
Yes
Parts and labor2 years
Other
Yes
Accessories (included)
KickstripYes
Capacity and loading
Accommodates round plates up to10 1⁄4"
Fold down tinesYes
Height adjustable top basketYes
Place settings12
Wine glass supportsYes
Consumption
Energy usage232kWh/year
In-use energy carbon emissions estimate Carbon Emissions Info81.8kgCO2e/year
Water usage (per wash cycle)3.4 gal
Controls
End of cycle beepsYes
Energy saving delay start option of up to 12 hoursYes
KeylockYes
Rinse aid indicator lightYes
Quiet operationYes
ThermoDry systemYes
Three-stage filtration systemYes
Variable wash pressure technologyYes
Performance
Noise emissions48dBA
Power requirements
Amperage10A
Supply frequency50Hz
Supply voltage220 - 240V
Safety and compliance
ADA compliantYes
Wash Programs
AutoYes
EcoYes
FastYes
HeavyYes
MediumYes
RinseYes
Wash programs6
Water connection
Water pressure100kPa - 1000kPa
Dimensions & Weight
Width23 in.
Height32 in.
Length22 in.
Weight-
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
Number of Boxes1
Shipping Width28 in.
Shipping Height37 in.
Shipping Length27 in.