Integrated Dishwasher, 24" - DW24U2I1
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Integrated Dishwasher, 24"
Model: DW24U2I1











+1more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Integrated Dishwasher, 24"
Model: DW24U2I1
Key Features
Sized To Suit
A Quality Wash
Flexible Stacking
Quiet And Reliable
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Specifications
Features
Sized To Suit
A Quality Wash
Flexible Stacking
Quiet And Reliable
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
| Yes | |
| Parts and labor | 2 years |
Other
| Yes |
Accessories (included)
| Yes | |
| Kickstrip | Yes |
Capacity and loading
| Yes | |
| Accommodates round plates up to | 10 1⁄4" |
| Fold down tines | Yes |
| Height adjustable top basket | Yes |
| Place settings | 12 |
| Wine glass supports | Yes |
Consumption
| Yes | |
| Energy usage | 232kWh/year |
| In-use energy carbon emissions estimate Carbon Emissions Info | 81.8kgCO2e/year |
| Water usage (per wash cycle) | 3.4 gal |
Controls
| Yes | |
| End of cycle beeps | Yes |
| Energy saving delay start option of up to 12 hours | Yes |
| Keylock | Yes |
| Rinse aid indicator light | Yes |
Features
| Yes | |
| Quiet operation | Yes |
| ThermoDry system | Yes |
| Three-stage filtration system | Yes |
| Variable wash pressure technology | Yes |
Performance
| Yes | |
| Noise emissions | 48dBA |
Power requirements
| Yes | |
| Amperage | 10A |
| Supply frequency | 50Hz |
| Supply voltage | 220 - 240V |
Safety and compliance
| Yes | |
| ADA compliant | Yes |
Wash Programs
| Yes | |
| Auto | Yes |
| Eco | Yes |
| Fast | Yes |
| Heavy | Yes |
| Medium | Yes |
| Rinse | Yes |
| Wash programs | 6 |
Water connection
| Yes | |
| Water pressure | 100kPa - 1000kPa |
Dimensions & Weight
| Width | 23 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 22 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 27 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.37 ft³ |
| Dimensional Weight | 116.49 lbs. |
| Total of Cubes | 9.37 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 116.49 lbs. |
Where to Buy Fisher Paykel Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











