Legacy Model - 24" Dishwasher - Panel Ready - DW2450
Legacy Model - 24" Dishwasher - Panel Ready
Model: DW2450











Legacy Model - 24" Dishwasher - Panel Ready
Model: DW2450
Key Features
SUPERIOR CLEANING
RIGOROUS TESTING
WHISPER-QUIET OPERATION
Removes food and grease with three powerful spray arms and custom wash and dry options for different soil levels
Adapts easily to differently shaped dishes and glasses with a height-adjustable middle rack and fold-down tines
Filters food efficiently through fine mesh for cleaner water throughout every cycle
Operates in near silence that never interrupts
Provides better visibility with interior LED lights
Description
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
SUPERIOR CLEANING
Three wash arms with 45 powerful spray jets, plus a four-stage filtration system, means cleaner water for washing and spotless, dry dishes at the end of every cycle. Mix-and-match wash cycles and add-on options to customize your Cove for ultimate performance.
RIGOROUS TESTING
Built with premium-grade materials, Cove products are designed to last a minimum of 20 years. Major components are subjected to extreme stress tests prior to going into the final design, and every major function is tested before shipping.
WHISPER-QUIET OPERATION
Get a head start on the dishes while still entertaining—Cove is designed and built to operate in near silence. A status light is the only way you'll know it is running.
Removes food and grease with three powerful spray arms and custom wash and dry options for different soil levels
Adapts easily to differently shaped dishes and glasses with a height-adjustable middle rack and fold-down tines
Filters food efficiently through fine mesh for cleaner water throughout every cycle
Operates in near silence that never interrupts
Provides better visibility with interior LED lights
Marvel at the durability of the stainless-steel exterior and interior, built for decades of use
Monitor cycle progress, even start a new cycle, remotely. Receive alerts when rinse aid is low
With our convenient Owner's App, you can remotely start or monitor a cycle, receive alerts when rinse aid is low—even set up auto-replenishment
FULL FIVE-YEAR WARRANTY
Cove comes with a full five-year warranty on all parts and service—and our unrivaled customer assistance for the life of the product.
MAKE IT YOUR OWN
Cove is endlessly adaptable inside and out. Accepting custom panels or coordinating with other Sub-Zero, Wolf, and Cove appliances, it fits into any kitchen design. Even the interior can be configured to your preferences with adjustable heights and tines.
Coordinates perfectly with classic Sub-Zero and Wolf stainless-steel appliances or accepts custom panels to integrate with kitchen cabinets
Dries every type of dish, utensil, and pan thoroughly with a hot rinse and fan-assist
Maintains clean lines with sleek control panel and floor status light
Cove’s leak protection system offers peace of mind in the rare event of a leak. A conductivity sensor in the base of the unit will automatically stop a cycle in progress if it detects a leak
Specifications
Warranty
| Parts | 5 Year |
| Labor | 5 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 34.5 in. |
| Length | 23.25 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.63 in. |
| Shipping Height | 39.5 in. |
| Shipping Length | 28.25 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 136.33 lbs. |
| Total of Cubes | 10.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 136.33 lbs. |
Product Details
| Overall Dimensions | 23 5/8" W x 34 1/2" H x 23 1/4" D |
| Door Clearance | 26 3/4" |
| Sabbath Mode disables sounds and interior lights, and prevents changes in the state of the control display | Yes |
| Sound Level | 41 dBA (Model and cycle/option dependent) |
| Receptacle | 3-prong grounding-type |
| Water Connection | 5' braided tubing with 3/8" female compression fitting |
| Drain Connection | 5' (1.5 m) corrugated tubing |
| Pressure | 30–140 psi |
| Electrical Supply | 115 VAC, 60 Hz |
| Electrical Service | 15 amp dedicated circuit |
| Cord Length 6' | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Cove Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











