$3,500.00
Was$3,850.00Save $350.00 (9%)
Monogram 48" Professional Hood - ZVW1480SPSS
$3,500.00
Was$3,850.00Save $350.00 (9%)
Key Features
Stainless Steel Design
1,220-CFM Range Hood Blower, 4-Speed Fan
LED Lights
Four Removable Filters
Connected Features
Clean Filter Notification
Quietboost Technology
Fan Timer
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Stainless Steel Design
With clean lines and a beautiful finish, this impressive stainless-steel hood adds a touch of style and simplicity to any kitchen
1,220-CFM Range Hood Blower, 4-Speed Fan
A must have for aspiring chefs, this powerful ventilation system removes cooking fumes quickly and completely for a perfectly odor-free kitchen
LED Lights
Designed to meet a range of lighting needs, these versatile LED lights offer six levels of intensity, from ambient to low/night illumination
Four Removable Filters
Four efficient and effective filters trap odor-causing, airborne particles and are conveniently removable for easy cleaning
Connected Features
Providing the ultimate in control and connectivity, this Chef Connect and WiFi-enabled hood allows the user to adjust settings remotely through the SmartHQ app
Clean Filter Notification
For maximum filter efficiency and optimum air quality, the SmartHQ app regularly notifies the user when to clean the filters
Quietboost Technology
This unique technology is designed to minimize ventilation noise and enhance motor efficiency for a peacefully quiet, odor-free kitchen
Fan Timer
Convenient and energy efficient, the fan can be set to automatically shut off after 5, 10 or 20 minutes of operation
Quietboost™ Technology
This unique technology is designed to minimize ventilation noise and enhance motor efficiency for a peacefully quiet, odor-free kitchen
Certifications
ADA Compliant
AHAM
CEC Regulated
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 22 in |
| Overall Height | 18 in |
| Overall Width | 48 in |
| Cabinet Width | 48 in |
| Approximate Shipping Weight | 124 |
| Net Weight | 100 |
FEATURES
| Fan Speed Control | Off + 4 (3 Speed + Boost) |
| Cooktop Lighting | LED Strip |
| WiFi Connect | Built-In |
| Max CFM | 1020 |
| Required Duct Size | 10-in. Round |
| Utensil Rod | Brushed Stainless Steel |
| Damper in Transition | Yes |
| CFM/ Sones Rating | 920/8.5 (Boost speed) - Vertical venting, 1020/8.0 (Boost speed) |
| Lighting | LED |
| Double Wall Construction | Yes |
| Product Type | Designer Hood |
| Vertical Exhaust Blower Rating (CFM) | 1220 |
| Welded / Finished Seams | Yes |
| Control Type | Glass Touch Backlit |
| Variable Speed Fan | Yes |
| Baffle Stainless Steel Filters | 4 |
| Grease Tray | 3 |
| Lighting Levels | 4 |
| Removable Filter | Yes |
| Recirculating Capable | No |
| Remote Control | Optional (UXRC70) |
| Blower Type | Internal |
| Collection | Statement,Minimalist |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa,Google Home |
| Control Features | Chef Connect,Delay Off,Clean Filter Warning (App) |
| Exhaust Options | Top: 10 Round |
APPEARANCE
| Exterior Design | Straight Sides |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Design Style | Chimney,Statement Collection,Minimalist Collection |
ACCESSORIES
| Optional Accessories | Backsplash Kit: UX12BS36PSS / UXADBS36PSS / UXADBS48PSS |
| Optional 8' Ceiling Extension | ZX8D14SPSS |
| Optional 10' Ceiling Extension | ZX10D14SPSS |
| Optional 12' Ceiling Extension | ZX12D14SPSS |
| Optional Accessories | Backsplash Kit: UX12BS36PSS / UXADBS36PSS / UXADBS48PSS,UXRC70 - Remote Control |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Amps at 110V | 12.5 |
| Hertz | 60 |
Dimensions & Weight
| Width | 48 in. |
| Height | 18 in. |
| Length | 22 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 in. |
| Shipping Height | 23 in. |
| Shipping Length | 27 in. |
| Shipping Weight | 140 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 140 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11 ft³ |
| Dimensional Weight | 136.75 lbs. |
| Total of Cubes | 11 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 136.75 lbs. |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Externally Vented |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.






























