36" Modern Glass Wall Mount Range Hood - WVW75UC6DS
Key Features
Glass Edge LED Lighting
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Specifications
Features
Glass Edge LED Lighting
Glass edge LED lighting senses when your kitchen lights dim and automatically turns on to act as a night-light.
Specifications
Certifications
| Energy Star Qualified | No |
| Energy Star® Qualified | No |
| Star K Certified | Yes |
Dimensions
| Common Size | 36 in |
| Depth | 20 in |
| Gross Weight | 56-39/100 lbs |
| Height | 28-7/8 in |
| Net Weight | 41-89/100 lbs |
| Width | 36 in |
Ventilation Details
| BTU Threshold | 65 K |
| CFM Motor Class | 400 |
| Duct Direction | Vertical |
| Duct Outlet Size | 6 in |
| Duct Type | Round |
| Filters | Grease Filters |
| Night Light | Yes |
| Night Light Type | LED |
| Number of Night Light Settings | 2 |
| Number of Task Light Settings | 1 |
| Task Light Type | LED |
| Task Lighting | Yes |
| Venting | Exterior or Recirculating |
Details
| Blower Type | Centrifugal |
| Hood Type | Wall Canopy |
| Material | Stainless Steel with Glass |
Controls
| Control Type | Push Button |
| Number of Vent Speeds | 3 |
Refinements
| Features | Grease Filter, Glass Edge LED Night Light, LED Lighting, Noise Reduction Technology, Perimetric Ventilation |
Electrical
| Amps | 15 |
| Volts | 120 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.

















