$1,699.00
Masterpiece Custom Insert 32" - VCI3B36ZS
$1,699.00
Key Features
Delay Shut Off & Automatic Mode: features an Automatic Mode, that adjusts the fan speed according to your cooking style, as well as Delay Shut Off, which runs the hood 10 minutes after you are done cooking to remove any lingering odors.
LED Lighting: highlights your meal from first course to last with multi-level vivid LED Lighting.
4 Fan speeds for the perfect air flow for any cooking situation
Blends Into Cabinetry
Wi-Fi Enabled: allows for remote monitoring and control of lights and fan speed, notification to clean the grease filter via Home Connect app, works with smart home devices and services like Amazon Alexa.Close
Wi-Fi Enabled for a fully connected experience
Sleek Electronic Touch Control Panel: convenient control that is easy-to-use and easy-to-clean.
Hood Sync when paired with Freedom & Liberty® cooktops
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Delay Shut Off & Automatic Mode: features an Automatic Mode, that adjusts the fan speed according to your cooking style, as well as Delay Shut Off, which runs the hood 10 minutes after you are done cooking to remove any lingering odors.
LED Lighting: highlights your meal from first course to last with multi-level vivid LED Lighting.
4 Fan speeds for the perfect air flow for any cooking situation
Thermador hoods can handle high-power cooking for any cooking situation with 4 fan speeds so you can choose the perfect power level to pull air and filter contaminants.
Blends Into Cabinetry
Make a subtle statement with a design that matches your current kitchen decor. You have the ability to create a decorative soffit if desired.
Wi-Fi Enabled: allows for remote monitoring and control of lights and fan speed, notification to clean the grease filter via Home Connect app, works with smart home devices and services like Amazon Alexa.Close
Wi-Fi Enabled for a fully connected experience
Wi-Fi Enabled allows for remote monitoring and control of lights and fan speed, notification to clean the grease filter via Home Connect app, works with smart home devices and services like Amazon Alexa.
Sleek Electronic Touch Control Panel: convenient control that is easy-to-use and easy-to-clean.
Hood Sync when paired with Freedom & Liberty® cooktops
Communication is key—so the Freedom and Liberty® Induction cooktops and matching ventilation hood have been designed to do just that. The cooktop and hood can communicate with one another to synchronize turning on task lighting and ventilation automatically when the cooktop is in use. Hood Sync between ventilation and cooktops is available only on Thermador Freedom® and Liberty® cooktops that feature Home Connect®.
Wi-Fi Enabled:
allows for remote monitoring and control of lights and fan speed, notification to clean the grease filter via Home Connect app, works with smart home devices and services like Amazon Alexa.
Delay Shut Off & Automatic Mode:
features an Automatic Mode, that adjusts the fan speed according to your cooking style, as well as Delay Shut Off, which runs the hood 10 minutes after you are done cooking to remove any lingering odors.
LED Lighting:
highlights your meal from first course to last with multi-level vivid LED Lighting.
Sleek Electronic Touch Control Panel:
convenient control that is easy-to-use and easy-to-clean.
Specifications
Construction type
| Installation Type | Wall-mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Motor location | Integrated motor in hood body |
| Number of motors | 1 |
| Venting | Ducted: Convertible to Recirculation Mode |
| Typology | Built-in/Built-under |
| Color body | Stainless Steel |
Connection
| Watts | 159 W |
| Frequency | 60 Hz |
| Total power of the lamps | 40 W |
| Volts | 120 V |
| Total output power of the motors | 150 W |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Comfort and Convenience
| Boost Speed | no |
| Delay Shut Off Modes | yes |
| Remote Control (Accessory Sold Separately) | yes |
| Clean Filter Reminders | Yes |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
Light
| Light Type | Low Consumption |
| Number of Lights | 2 |
| Total Luminance | 150 lm |
| Color Temperature | Cold White (4.000 K) |
| Heat Lamps | no |
Connectivity
| Home Connect® WiFi-enabled | yes |
| Home Connect® Features | Remote Diagnostics, Remote Monitoring and Control |
| Cooktop Hood Sync | no |
Other
| Required Distance Above Cooktop/Ranges | 30''/30'' |
| Damper | no |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 15 1/2'' x 37 1/4'' x 13'' |
| Design | Built-in |
| Venting | Ducted: Convertible to Recirculation Mode |
| Type of Control | LED, Touch Control |
| Filter Type | Mesh |
| Installation Type | Wall-mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Speed Settings | 4 Fan Speeds |
Dimensions & Weight
| Width | 32.5 in. |
| Height | 5.75 in. |
| Length | 10.63 in. |
| Weight | - |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 15 1/2'' x 37 1/4'' x 13'' |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.5 in. |
| Shipping Height | 10.75 in. |
| Shipping Length | 15.63 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.15 ft³ |
| Dimensional Weight | 14.28 lbs. |
| Total of Cubes | 1.15 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 14.28 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thermador Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.

















