$499.95
Autograph Edition 30 In. Convertible Stainless Steel Range Hood With Stainless Steel Shell And Matte Black Accents - KB4STZ30MB
Autograph Edition 30 In. Convertible Stainless Steel Range Hood With Stainless Steel Shell And Matte Black Accents
Model: KB4STZ30MB















Autograph Edition 30 In. Convertible Stainless Steel Range Hood With Stainless Steel Shell And Matte Black Accents
Model: KB4STZ30MB
$499.95
Key Features
Lifetime Motor Warranty
Dishwasher Safe Baffle Filters
Built-in Led Lighting
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Lifetime Motor Warranty
Enjoy the high performance of your ZLINE range hood motor for years to come with an industry-first lifetime motor warranty
Dishwasher Safe Baffle Filters
Reduce cleaning time with durable stainless steel baffle filters that are dishwasher safe
Built-in Led Lighting
Easily illuminate your cooking space with bright built-in LED lights
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 Inch |
| Shipping Height | 17 Inch |
| Shipping Length | 22.75 Inch |
| Shipping Weight | 79 lbs |
| Total of Shipping Weight | 79 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 30 Inch |
| Height | 12 Inch |
| Depth | 17.75 Inch |
| Weight | 39 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.7 ft³ |
| Dimensional Weight | 45.97 Ibs |
| Total of Cubes | 3.7 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 45.97 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 29.5 in. W x 17.75 in. D x 12 in. H |
| Product Depth (in.): | 17.75 |
| Product Width (in.): | 30 |
| Product Height (in.): | 12 |
| Chimney Dimensions: | 9.1875" W x 8" D x 35.4375" H |
Details
| Appliance Category: | Wall Mount RH |
| Color/ Finish Family: | Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Matte Black |
| Airflow (Q/L/M/H): | 120/240/320/400 |
| Motor: | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Filters: | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher-safe) |
| Number of Lights: | 2 |
| Number of Speeds: | 4 |
| Control Type: | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Button Panel: | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Product Weight (lb.): | 39 |
| Decibels: | 30/41/49/52 |
| Duct Size: | 6 |
| Voltage: | 110 |
| Amps: | 5 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed,CEC Listed |
| Manufacturer Warranty: | 3 year parts, life-time motor warranty |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











