$399.95
30 In. Convertible Vent Wall Mount Range Hood In Stainless Steel - KB30
$399.95
Key Features
Lifetime Motor Warranty
Dishwasher Safe Baffle Filters
Built-in Led Lighting
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Lifetime Motor Warranty
Enjoy the high performance of your ZLINE range hood motor for years to come with an industry-first lifetime motor warranty
Dishwasher Safe Baffle Filters
Reduce cleaning time with durable stainless steel baffle filters that are dishwasher safe
Built-in Led Lighting
Easily illuminate your cooking space with bright built-in LED lights
Specifications
Other
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Venting Size | 6" Outlet (Transition piece with backdraft damper to round ducting included).; Charcoal filters (not included) available for ductless/ recirculating options.; |
| Airflow (Q/L/M/H) | 120/240/320/400 |
| Lighting | LED Lights |
| Noise Level | 20/29/34/41 (Decibels) |
| Voltage | 110V/60HZ |
| Motor | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Speeds | 4 Speeds |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) |
| Material | 21g #430 Stainless Steel |
| Warranty | 3 Year Parts Warranty |
| Features | Model No. KB-24, KB-30, KB-36, KB-42, KB-48; **CROWN MOLDING AVAILABLE**; |
| Certifications | ETL Listed |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | 10.5 in. |
| Length | 17.7 in. |
| Weight | - |
| Width | 30 Inch |
| Height | 12.38 Inch |
| Weight | 39 lbs |
| Depth | 17.88 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | 15.5 in. |
| Shipping Length | 22.7 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 35 Inch |
| Shipping Height | 17.38 Inch |
| Shipping Length | 22.88 Inch |
| Shipping Weight | 79 lbs |
| Total of Shipping Weight | 79 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
| Cubic Feet Measurement | 3.84 ft³ |
| Dimensional Weight | 47.74 Ibs |
| Total of Cubes | 3.84 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 47.74 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 29.5 in. W x 17.875 in. D x 12.375 in. H |
| Product Depth (in.): | 17.875 |
| Product Width (in.): | 30 |
| Product Height (in.): | 12.375 |
| Chimney Dimensions: | 9.2 in. W x 8 in. D x 16 H (x2) (Telescoping) |
Details
| Appliance Category: | Wall Mount RH |
| Color/ Finish Family: | Brushed 430 Stainless Steel |
| Airflow (Q/L/M/H): | 120/240/320/400 |
| Motor: | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Filters: | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher-safe) |
| Mount Type: | Wall Mount |
| Number of Lights: | 2 |
| Number of Speeds: | 4 |
| Control Type: | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Button Panel: | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Product Weight (lb.): | 39 |
| Decibels: | 51/55/58/61 |
| Duct Size: | 6 |
| Voltage: | 110 |
| Amps: | 3.5 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed,CEC Listed |
| Manufacturer Warranty: | 3 year parts, life-time motor warranty |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.























