$899.99
36" Convertible Vent Designer Series Wall Mount Range Hood - 36 Inch - KB2HBXXX36













36" Convertible Vent Designer Series Wall Mount Range Hood - 36 Inch
Model: KB2HBXXX36
$899.99
Key Features
4-Speed Fan Control (120/240/320/400 CFM) let's you choose the appropriate air flow for your cooking situation
Convertible range hood - this unit can be externally vented or recirculated (ductless) with charcoal filters (not included, model number CF1)
All ZLINE range hoods come equipped with everything needed to easily install and use, including two 16-inch telescoping chimney pieces, allowing a fit for most ceilings between 8 and 9 feet. For our Designer Series hoods, we provide a one-piece chimney that can be cut to size.
ZLINE is the industry leader in range hoods and stands by the quality and longevity of their stainless steel range hoods.
Easy-to-use push button controls let's you easily control fan speed and lighting
Ductwork easily connects to the top of the range hood for external venting
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
4-Speed Fan Control (120/240/320/400 CFM) let's you choose the appropriate air flow for your cooking situation
Convertible range hood - this unit can be externally vented or recirculated (ductless) with charcoal filters (not included, model number CF1)
All ZLINE range hoods come equipped with everything needed to easily install and use, including two 16-inch telescoping chimney pieces, allowing a fit for most ceilings between 8 and 9 feet. For our Designer Series hoods, we provide a one-piece chimney that can be cut to size.
ZLINE is the industry leader in range hoods and stands by the quality and longevity of their stainless steel range hoods.
Easy-to-use push button controls let's you easily control fan speed and lighting
Ductwork easily connects to the top of the range hood for external venting
Specifications
Other
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Airflow (Q/L/M/H) | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Lighting | Wall Mounted |
| Voltage | 4 Speeds |
| Motor | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Mount Type | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) |
| Speeds | Hand-Hammered Copper with Oil-Rubbed Bronze Accents |
| Control Type | 3 Year Parts Warranty |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
| Width | 36 Inch |
| Height | 13 Inch |
| Weight | 44 lbs |
| Depth | 19.7 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 41 Inch |
| Shipping Height | 18 Inch |
| Shipping Length | 24.7 Inch |
| Shipping Weight | 84 lbs |
| Total of Shipping Weight | 84 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
| Cubic Feet Measurement | 5.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 66.33 Ibs |
| Total of Cubes | 5.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 66.33 Ibs |
Dimensions
| Dimensions | 36 in. W x 19.25 in. D x 13 in. H |
| Chimney Dimensions | 9.25" W x 8" D x 35.5" H |
Details
| Appliance Category | Wall Mount RH |
| Color/ Finish Family | Hand-Hammered Copper |
| Airflow (Q/L/M/H) | 120/240/320/400 |
| Motor | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher-safe) |
| Mount Type | Wall Mount |
| Number of Lights | 2 |
| Number of Speeds | 4 |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Button Panel | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Decibels | 51/55/58/61 |
| Duct Size | 6 |
| Voltage | 110 |
| Amps | 3.5 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | ETL Listed,CEC Listed |
| Manufacturer Warranty | 3 year parts, life-time motor warranty |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











