$1,699.00
Wall Range Hood, 24", Pyramid Chimney - HC24PCX1
$1,699.00
Key Features
Easy Installation
Simple To Clean
Complementary Design
Design Quality
Considered Efficiency
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Specifications
Features
Easy Installation
Simple To Clean
Complementary Design
Design Quality
Considered Efficiency
Specifications
Other
| Yes |
Accessories (included)
| Yes | |
| Aluminium filter | 792558 |
Fan ratings
| Yes | |
| Maximum speed sound rating | 12sones |
| Speed 1 sound rating | 2sones |
Installation and cleaning
| Yes | |
| Air outlet size | 8" |
| Dishwasher safe filters | 2 |
| Ducted | Top extraction |
| Recirculation | Optional |
| Stainless steel filter cover | Yes |
Performance
| Yes | |
| Extraction type | Surface |
| Fan speeds | 3 |
| Filter type | Mesh |
| Number of filters | 2 |
Power requirements
| Yes | |
| Lighting power | 8W |
| Supply frequency | 60Hz |
| Supply voltage | 120V |
Ventilation features
| Yes | |
| Light type | LED |
Warranty
| Yes | |
| Parts and labor | 2 years |
Dimensions & Weight
| Width | 23 in. |
| Height | 38 in. |
| Length | 19 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 in. |
| Shipping Height | 43 in. |
| Shipping Length | 24 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 119.47 lbs. |
| Total of Cubes | 9.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 119.47 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Fisher Paykel Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.
















