Turnkey Caldera Kitchen - CALDERAWH35I
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Turnkey Caldera Kitchen
Model: CALDERAWH35I




















+10more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Turnkey Caldera Kitchen
Model: CALDERAWH35I
Description
Summit's Turnkey Kitchens & Bars feature pre-installed cabinetry and matching appliances to bring effortless style & instant living to home bars, ADUs, tiny houses, rental properties, office break rooms, and hospitality settings. The Caldera is a 63" wide kitchenette in a classic white finish. It features hardwood construction and a countertop made from a water-resistant laminate material with a marble look, with a pre-installed 2-burner induction cooktop included. We include a stainless steel sink with faucet and 5 cu.ft. refrigerator-freezer for food storage. For dry storage, this model has a two-door cabinet and two soft-close drawers. We also supply the door knobs in an attractive brushed nickel finish. The cabinetry comes in a classic shaker style. For this unit with the sink located on the left side, see model CALDERAWH35ISINKL. Model CALDERAWH35I includes Summit's CT661WIF, a 24" wide ENERGY STAR certified refrigerator-freezer that utilizes automatic defrost operation in the fresh food section and manual defrost operation in the freezer to ensure items stay frozen. Inside, the CT661WIF includes adjustable glass shelves for spill-proof storage and easier cleaning, as well as a scalloped wine shelf to hold wine and champagne bottles safely in place. Door racks offer additional convenience for tall bottles and condiments and a clear crisper drawer ensures your produce is kept under the ideal conditions. This model includes automatic interior lighting and an adjustable dial thermostat. The door comes with a pre-installed stainless steel handle and wood panel to seamlessly blend into the cabinet. This kitchenette also features Summit's SINC2B115, an ENERGY STAR certified 12" wide 2-zone induction cooktop. The pre-installed cord includes a 3-prong NEMA 5-15P plug for fast setup. The surface is made of jet black glass for a contemporary look that's easier to clean. The rear 1800W element is sized at 8 1/4", while the front element is 1/4" wide and 1300W . POWER NOTE: Due to the 115V operation, a power management function limits the overall output to 1800W. The CALDERAWH35I is shipped in two boxes on one pallet. Setup involves unpacking the unit and setting into place. A professional can install the sink and connect your plumbing. Then slide the refrigerator into the cabinetry, plug into a standard 115V outlet, plug the cooktop into a separate outlet, and enjoy your new kitchen. We recommend your installation team watches the unboxing video before setup (summitappliance.com/turnkey-installation). Overall shipping dimensions are 73" H x 77" W x 31" D. Cabinetry's packaged dimensions (with refrigerator removed) is 40" H x 67.5" W x 29.5" D. Unpackaged, the final product dimensions are 35.75" H x 62.5" W x 25.5" D. With its classic design, standard height, and easy plug-and-play setup, the CALDERAWH35I is the perfect solution to complete any home bar or hospitality space. For this unit in a midnight navy finish, see model CALDERAMN35I. For this unit in an ADA-compliant height, see model CALDERAWH33I. Summit’s Turnkey collection also features fully assembled dry bars and wet bars designed for easy and elegant beverage service. Explore the entire Turnkey Kitchens & Bars collection at summitappliance.com
Read MoreAvailable from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Specifications
Specifications
Overview Kitchenette
| Height of Cabinet | 35.75" (91 cm) |
| Width | 62.5" (159 cm) |
| Depth | 25.75" (65 cm) |
| Depth with door at 90° | 47.88" (122 cm) |
| Defrost Type | Cycle |
| Door | Glass |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 16.2 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 355.0 lbs. (161 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101153865 |
| Refrigerator Included | CT661WIF |
| Refrigerator Door Swing | RHD |
| Reversible | No |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Glass and Scalloped |
| Shelf Qty | 2 |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Full Door Shelves | 3 |
| Wine Bottle Shelving | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.92 oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Cooking Type | Induction |
| Number of Burners | 2 |
| Cooktop Controls | Digital |
| Sink Height | 7.0" (18 cm) |
| Sink Width | 16.0" (41 cm) |
| Sink Depth | 17.63" (45 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











