$2,199.95
36 In. Designer Series Hand-hammered Copper Finish Ducted Wall Mount Range Hood - 8632H36
36 In. Designer Series Hand-hammered Copper Finish Ducted Wall Mount Range Hood
Model: 8632H36

















36 In. Designer Series Hand-hammered Copper Finish Ducted Wall Mount Range Hood
Model: 8632H36
$2,199.95
Key Features
Lifetime Motor Warranty
Dishwasher Safe Baffle Filters
Built-in Led Lighting
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Lifetime Motor Warranty
Enjoy the high performance of your ZLINE range hood motor for years to come with an industry-first lifetime motor warranty
Dishwasher Safe Baffle Filters
Reduce cleaning time with durable stainless steel baffle filters that are dishwasher safe
Built-in Led Lighting
Easily illuminate your cooking space with bright built-in LED lights
Specifications
Other
| 8632H-30 | 6" Outlet (Transition piece to round ducting included) 8632H-36 |
| Airflow (Q/L/M/H) | |
| 8632H-30 | 2 Directional LED Lights (3-Watt) 8632H-36 |
| 8632H-30 | 260/340/420/500 8632H-36 |
| Voltage | 110V/60HZ Motor |
| 8632H-30 | 20/29/34/41 (Decibels) 8632H-36 |
Dimensions & Weight
| Width | 8632 in. |
| Height | 26.75 in. |
| Length | 23.75 in. |
| Weight | - |
| Width | 36 Inch |
| Height | 26.8 Inch |
| Weight | 44 lbs |
| Depth | 23.8 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 8637 in. |
| Shipping Height | 31.75 in. |
| Shipping Length | 28.75 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 41 Inch |
| Shipping Height | 31.8 Inch |
| Shipping Length | 28.8 Inch |
| Shipping Weight | 84 lbs |
| Total of Shipping Weight | 84 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3173.62 ft³ |
| Dimensional Weight | 39453.36 lbs. |
| Total of Cubes | 3173.62 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 39453.36 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 13.29 ft³ |
| Dimensional Weight | 165.2 Ibs |
| Total of Cubes | 13.29 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 165.2 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 36 in. W x 23.75 in. D x 26.75 in. H |
| Product Depth (in.): | 23.8 |
| Product Width (in.): | 36 |
| Product Height (in.): | 26.8 |
| Chimney Dimensions: | 11.75" W x 10.75" D x 47.25" H |
Details
| Appliance Category: | Wall Mount RH |
| Color/ Finish Family: | Hand-Hammered Copper |
| Airflow (Q/L/M/H): | 280/420/560/700 |
| Motor: | High Performance 700 CFM/4-Speed Motor |
| Filters: | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher-safe) |
| Mount Type: | Wall Mount |
| Number of Lights: | 2 |
| Number of Speeds: | 4 |
| Control Type: | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Button Panel: | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Product Weight (lb.): | 44 |
| Decibels: | 30/41/49/52 |
| Duct Size: | 6 |
| Voltage: | 110 |
| Amps: | 5 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty: | 3 year parts, life-time motor warranty |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











