$999.95
46 In. Ducted Wall Mount Range Hood Insert In Stainless Steel - 69846
$999.95
Key Features
Lifetime Motor Warranty
Dishwasher Safe Baffle Filters
Built-in Led Lighting
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Lifetime Motor Warranty
Enjoy the high performance of your ZLINE range hood motor for years to come with an industry-first lifetime motor warranty
Dishwasher Safe Baffle Filters
Reduce cleaning time with durable stainless steel baffle filters that are dishwasher safe
Built-in Led Lighting
Easily illuminate your cooking space with bright built-in LED lights
Specifications
Product Details
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Venting Size | 8" Outlet (Transition piece with backdraft damper to round ducting included) |
| Lighting | 3 Directional LED Lights (3-Watt) |
| Airflow (Q/L/M/H) | 280/420/560/700 |
| Motor | High Performance 700 CFM/4-Speed Motor |
| Noise Level | 30/41/49/52 (Decibles) |
| Voltage | 110V/60HZ |
| Speeds | 4 Speeds |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Material | 21g #430 Stainless Steel |
| Mount Type | Range Hood Insert |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) |
| Warranty | 3 Year Parts Warranty |
| Features | Model No. 698-304 (ETL Listed) |
| Certifications | ETL Certified |
Warranty
| Parts | 3 Year |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 51 Inch |
| Shipping Height | 19.63 Inch |
| Shipping Length | 23 Inch |
| Shipping Weight | 95 lbs |
| Total of Shipping Weight | 95 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 46 Inch |
| Height | 14.63 Inch |
| Depth | 18 Inch |
| Weight | 55 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.01 ft³ |
| Dimensional Weight | 87.12 Ibs |
| Total of Cubes | 7.01 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 87.12 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 46.0625 in. W x 18 in. D x 14.625 in. H |
| Product Depth (in.): | 18 |
| Product Width (in.): | 46 |
| Product Height (in.): | 14.625 |
Details
| Appliance Category: | Insert Range Hood |
| Color/ Finish Family: | Brushed 430 Stainless Steel |
| Airflow (Q/L/M/H): | 280/420/560/700 |
| Motor: | High Performance 700 CFM/4-Speed Motor |
| Filters: | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher-safe) |
| Mount Type: | Insert |
| Number of Lights: | 4 |
| Number of Speeds: | 4 |
| Control Type: | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Button Panel: | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Product Weight (lb.): | 55 |
| Decibels: | 30/41/49/52 |
| Duct Size: | 8 |
| Voltage: | 110 |
| Amps: | 5 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed,CEC Listed |
| Manufacturer Warranty: | 3 year parts, life-time motor warranty |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.

























