$468.00
Was$529.00Save $61.00 (12%)
Only 1 left in stock, order soon!
36" Range Hood With The Fit System - UXT5236BDS
$468.00
Was$529.00Save $61.00 (12%)
Only 1 left in stock, order soon! - at Mark's Warehouse
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Specifications
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| Star K Certified | Yes |
Dimensions
| Common Size | 36 in |
| Depth | 18-5/8 in |
| Gross Weight | 19 lbs |
| Height | 4-15/16 in |
| Net Weight | 16 lbs |
| Width | 35-15/16 in |
Ventilation Details
| BTU Threshold | 50 K |
| CFM Motor Class | 560 |
| Duct Direction | Vertical or Horizontal |
| Duct Outlet Size | 3.25 W x 10 H in |
| Duct Type | Rectangular |
| Filters | Charcoal Odor Removing Filter |
| Number of Task Light Settings | 1 |
| Task Light Type | Halogen |
| Task Lighting | Yes |
| Venting | Exterior or Recirculating |
Details
| Blower Type | Axial |
| Hood Type | Under-the-Cabinet |
| Material | Stainless Steel |
Controls
| Control Type | Push Button |
| Number of Vent Speeds | 3 |
Refinements
| Features | FIT System |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.













