$239.00
30" Range Hood with the FIT System - UXT4130ADS
$239.00
Key Features
Grease filter
Hidden Vent
Powerful 2-speed fan
Incandescent Lighting
FIT system
Flexible ventilation options
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Grease filter
The grease filter helps trap unwanted grease and helps remove odors.
Hidden Vent
Powerful 2-speed fan
Two fan speeds provide the right amount of ventilation for every meal you prepare.
Incandescent Lighting
Incandescent lighting makes it easy to see what you’re cooking with bulbs that are inexpensive to replace.
FIT system
The FIT system helps reduce measuring, cutting and trim so that your hood is a perfect fit every time.
Flexible ventilation options
A convertible design lets you install almost anywhere. When external ventilation isn’t an option, the hood’s fan will recirculate air through filters that capture grease and cooking odors to help keep the kitchen clean.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.59 ft³ |
| Total of Cubes | 1.59 ft³ |
| Dimensional Weight | 19.82 lbs. |
| Total of Dimensional Weight | 19.82 lbs. |
Details
| Hood Type | Under-the-Cabinet |
| Material | Painted Steel |
| Blower Type | Axial |
Ventilation Details
| BTU Threshold | 40 K |
| CFM Motor Class | 250 |
| Duct Direction | Vertical or Horizontal |
| Duct Type | Rectangular |
| Task Light Type | Incandescent |
| Duct Outlet Size | 3.25 W x 10 H in |
| Number of Task Light Settings | 2 |
| Task Lighting | Yes |
Controls
| Control Type | Push Button |
| Number of Vent Speeds | 2 |
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| Star K Certified | Yes |
| CEC Listed | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29.94 in. |
| Height | 4.94 in. |
| Length | 18.63 in. |
| Weight | 17 lbs. |
| Gross Weight | 17 lbs |
| Net Weight | 14 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Length | 23.63 in. |
| Shipping Weight | 57 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 57 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 7 in. |
Other
| Common Size | 30 in |
Refinements
| Features | FIT System |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
Capacity
| Volume | 2.637 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.













