36" Island-Mount Chimney Hood - PV977NSS
36" Island-Mount Chimney Hood
Model: PV977NSS

















36" Island-Mount Chimney Hood
Model: PV977NSS
Replaced By
Key Features
450-CFM venting system
Push-button controls
Variable speed fan control
Vertical exhaust
LED cooktop lights
Night light
Dishwasher safe filter
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
450-CFM venting system
Helps effectively remove smoke, grease, odors and moisture
Push-button controls
Are easy to see and easy to use
Variable speed fan control
Helps draw smoke, grease, odors and moisture out of the kitchen air
Vertical exhaust
Exhausts from the top of the hood
LED cooktop lights
Illuminates the cooking surface
Night light
Soft light at night
Dishwasher safe filter
Filters grease and is dishwasher-safe
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 36 in |
| Overall Depth | 27.625 in |
| Overall Height | 3.125 in |
| Overall Width | 35.875 in |
| Net Weight | 100 lb |
| Approximate Shipping Weight | 110 lb |
FEATURES
| Fan Speed Control | 4-Speed |
| Cooktop Lighting | LED |
| Max CFM | 450 |
| Ducting | Vertical Only |
| Light Controls | Off/High/Night |
| Filter Cleaning | Dishwasher Safe |
| CFM/ Sones Rating | 450/ 7.0 (High Speed) |
| Exhaust Options | Vented to Outside |
| Product Type | Designer Hood |
| 8" Round Duct | Yes |
| Control Location | Hidden |
| Removable Grease Filter(s) | Yes |
| CFM/ Sones Rating | 210/ 1.5 (Working Speed) |
| Exhaust Options | Recirculating |
| Cooktop Lighting | 1 |
| Required Duct Size | 8 in. Round |
APPEARANCE
| Blower / Light Switch Color | Clear |
| Material | Metal |
| Color Appearance | Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 4.4 |
| Hertz | 60 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Dimensions & Weight
| Width | 35.88 in. |
| Height | 3.13 in. |
| Length | 27.63 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.88 in. |
| Shipping Height | 8.13 in. |
| Shipping Length | 32.63 in. |
| Shipping Weight | 140 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 140 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.79 ft³ |
| Dimensional Weight | 22.28 lbs. |
| Total of Cubes | 1.79 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 22.28 lbs. |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Convertible |
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











