$2,169.00
Was$2,389.00Save $220.00 (9%)
Easy 20" Island - EES320WT
$2,169.00
Was$2,389.00Save $220.00 (9%)
Key Features
Long Life Filter
Perimeter Aspiration
Led Light
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Long Life Filter
Odour filters, durability.Our easy to maintain odour filters, are now even more green: washable and regenerable, with a durability up to 3 years (as compared to -3/6 months of average filters on the market).
Perimeter Aspiration
The extraction surface is now tucked away.Distributed over the entire perimeter of the hood, the extraction system offers top efficiency. The extraction area is concealed by a panel rendering pure elegance to your hood.
Led Light
Illuminate your culinary journey with LED brilliance.An expected lifetime of over 20,000 hours represents the most remarkable advantage of LED light bulbs.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Weight | 27,89lb |
| Finishing | white |
| Width (inch) | 20” |
| Sizes (inch) | 20 1/4” x 20 1/4” x 15 1/2" |
| Minimum distance from wall unit induction/radiant hob | 24cm |
| Minimum distance from wall unit gas hob | 29cm |
| Lighting | Led 3x3 W - 3500 K |
| Absorption | 460W |
| Venting Type | Recirculating Only |
| Series | ICONIC |
| Lighting | LED 3 x 2.5 ww 4000 KK |
| Filters | Dishwasher-Safe, Anodized Aluminum Mesh Filter + Perimeter Aspiration |
| Airflow | 350CFM |
| Sones | 1.3 - 6.0 |
| Controls | 3S+B Capacitive touch control |
| Electrical | 120 V/60 Hz |
| Blower type | Interior Unit |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Elica Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.


















