48" Custom Hood Insert - UVC9480SLSS
Current Rebates
Key Features
LED Hood Light
1200 CFM Range Hood Blower Motor
Built-In WiFi
ADA Compliant
Baffle Filters
Chef Connect
Backlit Push Button Controls
4-Speed Fan
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
LED Hood Light
Get a bright view of your cooktop as you prepare your favorite meals with LED lighting in this range hood
1200 CFM Range Hood Blower Motor
This high-CFM range hood offers powerful ventilation that keeps your kitchen fresh and free of cooking fumes and odors
Built-In WiFi
This smart range hood lets you adjust vent speed and turn on lights using your phone, for the ultimate in kitchen convenience
ADA Compliant
This ADA compliant range hood can be operated with a mobile device, eliminating reaching and improving safety for users of all abilities
Baffle Filters
The baffle filters in this range hood trap more grease and require less frequent cleaning than standard filters
Chef Connect
Synchronize your oven and GE Appliances hood insert so the hood turns on when the cooktop turns on and the lights illuminate when a burner is activated
Backlit Push Button Controls
Easily operate this range hood with push buttons that are illuminated from behind and simple to find and reach
4-Speed Fan
Have strong ventilation at four fan speeds that you can adjust to match your cooking techniques
Night Light Setting
Turn on the range hood night light setting for a soft glow in the kitchen at night
Heat Sensor
This temperature sensor range hood will automatically turn on if the heat sensor detects high temperatures, preventing damage by reducing heat
Customizable Fit
The included side panels are designed to seamlessly attach to the hood insert, allowing it to perfectly fit into a 45" cutout.
Control at your fingertips
Share your favorite stories without interruption thanks to an included remote control that can change lighting and fan speed settings from anywhere in the kitchen
Specifications
FEATURES
| Baffle Stainless Steel Filters | 4 |
| Blower Levels | 4 Including Boost |
| Charcoal Filter | Yes |
| Control Features | Power On/Off |
| Control Features | Light Off/On/Night Light |
| Control Features | Fan Speed (+) (-) |
| Control Features | Fan Speed Boost |
| Control Features | Delay Off |
| Control Features | Time to clean filter warning (in app feature) |
| Control Type | Pushbutton |
| Control Type | Backlit |
| Cooktop Lighting | 4 |
| Cooktop Lighting | LED |
| Dual Blowers | Yes |
| Exhaust Options | Vertical |
| Exhaust Options | 10 in. Round Duct |
| Lighting | LED |
| Lighting | On/Off/Night Light |
| Product Type | Custom Hood Insert |
| Recirculating Capable | No |
| Remote Control | Included |
| Removable Filter | Yes |
| Required Duct Size | 10 in. Round |
| Sones Rating : Top Exhaust-Round | 10.0 |
| Time Delay Shut-Off | Yes |
| Variable Speed Fan | Yes |
| Vertical Exhaust Blower Rating (CFM) | 1220 |
| WiFi Connect | Built-In |
| CFM/ Sones Rating | 780/7.0 (Boost speed) - Vertical venting |
| Max CFM | 780 |
| Control Features | Heat Sensor |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Collection | Statement |
| Collection | Minimalist |
| Control Features | Chef Connect |
APPEARANCE
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Custom Insert | Yes |
| Design Style | Custom |
| Material | Steel |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 121 lb |
| Cabinet Width | 48 in |
| Net Weight | 97 lb |
| Overall Depth | 21.875 in |
| Overall Height | 12.5 in |
| Overall Width with side panels installed | 46.3125 in |
| Overall Width | 39.625 in |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 6.0 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60Hz ; 6.0A |
| Hertz | 60 |
| Watts | 470 |
ACCESSORIES
| Optional Accessories | JXHC1 - Power Cord Kit |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Externally Vented |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Cafe Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.































