48" Custom Hood Insert - UVC9480SLSS
Key Features
LED Hood Light
1200 CFM Range Hood Blower Motor
Built-In WiFi
ADA Compliant
Baffle Filters
Chef Connect
Backlit Push Button Controls
4-Speed Fan
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
LED Hood Light
Get a bright view of your cooktop as you prepare your favorite meals with LED lighting in this range hood
1200 CFM Range Hood Blower Motor
This high-CFM range hood offers powerful ventilation that keeps your kitchen fresh and free of cooking fumes and odors
Built-In WiFi
This smart range hood lets you adjust vent speed and turn on lights using your phone, for the ultimate in kitchen convenience
ADA Compliant
This ADA compliant range hood can be operated with a mobile device, eliminating reaching and improving safety for users of all abilities
Baffle Filters
The baffle filters in this range hood trap more grease and require less frequent cleaning than standard filters
Chef Connect
Synchronize your oven and GE Appliances hood insert so the hood turns on when the cooktop turns on and the lights illuminate when a burner is activated
Backlit Push Button Controls
Easily operate this range hood with push buttons that are illuminated from behind and simple to find and reach
4-Speed Fan
Have strong ventilation at four fan speeds that you can adjust to match your cooking techniques
Night Light Setting
Turn on the range hood night light setting for a soft glow in the kitchen at night
Heat Sensor
This temperature sensor range hood will automatically turn on if the heat sensor detects high temperatures, preventing damage by reducing heat
Customizable Fit
The included side panels are designed to seamlessly attach to the hood insert, allowing it to perfectly fit into a 45" cutout.
Remote control included
Activate and adjust your hood functions from anywhere in the kitchen
Specifications
APPEARANCE
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Custom Insert | Yes |
| Design Style | Custom |
| Material | Steel |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Externally Vented |
FEATURES
| Baffle Stainless Steel Filters | 4 |
| Blower Levels | 4 Including Boost |
| CFM/ Sones Rating | 780/7.0 (Boost speed) - Vertical venting |
| Charcoal Filter | Yes |
| Collection | Statement,Minimalist |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa,Google Home |
| Control Features | Power On/Off,Light Off/On/Night Light,Fan Speed (+) (-),Fan Speed Boost,Delay Off,Time to clean filter warning (in app feature),Heat Sensor,Chef Connect |
| Control Type | Pushbutton,Backlit |
| Cooktop Lighting | 4,LED |
| Dual Blowers | Yes |
| Lighting | LED,On/Off/Night Light |
| Max CFM | 780 |
| Product Type | Custom Hood Insert |
| Recirculating Capable | No |
| Remote Control | Included |
| Removable Filter | Yes |
| Sones Rating : Top Exhaust-Round | 10.0 |
| Time Delay Shut-Off | Yes |
| Variable Speed Fan | Yes |
| Vertical Exhaust Blower Rating (CFM) | 1220 |
| WiFi Connect | Built-In |
| Exhaust Options | Vertical,10 in. Round Duct |
| Required Duct Size | 10 in. Round |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 6.0 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60Hz ; 6.0A |
| Hertz | 60 |
| Watts | 470 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 121 |
| Cabinet Width | 48 in |
| Net Weight | 97 |
| Overall Depth | 21.875 in |
| Overall Height | 12.5 in |
| Overall Width | 39.625 in |
| Overall Width with side panels installed | 46.3125 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.
































