42" Pro Hood Liner - 19" Depth - PL401912
Key Features
Minimizes the backward flow of cold air with backdraft transition
Breathe cleaner air and enjoy less greasy residue in your kitchen
Pair with pro power for custom vent needs
Conceal the ventilation with custom cabinetry
Adjust as needed with recessed controls that provide a sleeker look, yet maintain ultimate blower control
Matches the same heavy-duty stainless-steel construction, hand-finished hemmed edges, and welded seams of all Sub-Zero, Wolf, and Cove products
Select from internal, in-line, or remote blower options (blower required)
Illuminates your cooking area with LED lighting with two brightness settings
Description
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Minimizes the backward flow of cold air with backdraft transition
Breathe cleaner air and enjoy less greasy residue in your kitchen
Pair with pro power for custom vent needs
Conceal the ventilation with custom cabinetry
Adjust as needed with recessed controls that provide a sleeker look, yet maintain ultimate blower control
Matches the same heavy-duty stainless-steel construction, hand-finished hemmed edges, and welded seams of all Sub-Zero, Wolf, and Cove products
Select from internal, in-line, or remote blower options (blower required)
Illuminates your cooking area with LED lighting with two brightness settings
Rely on a heat safety sensor that automatically turns on the blower or increases its speed when exhaust temperatures exceed 200 degrees Fahrenheit
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 42 in. |
| Height | 2.25 in. |
| Length | 26.5 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 47 in. |
| Shipping Height | 7.25 in. |
| Shipping Length | 31.5 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.45 ft³ |
| Dimensional Weight | 18.02 lbs. |
| Total of Cubes | 1.45 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 18.02 lbs. |
Product Details
| Overall Dimensions | 40 3/8" W x 12 1/8" H x 19 3/8" D |
| Bottom of Hood to Countertop | 30" to 36" |
| Number of LED Lights | 2 |
| Lighting Temperature | 3000K |
| Lighting Brightness | 450 lumens |
| Shipping Weight | 53 lbs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Wolf Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












