$2,999.00
Auxiliary Modular Ventilation, 5", Duct Out - CD5DB1
$2,999.00
Key Features
Modular Design Freedom
Sleek And Subtle
Design Versatility
Quiet Efficiency
Intuitive Extraction
Easy To Clean
Prolonged Freshness
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Specifications
Features
Modular Design Freedom
Sleek And Subtle
Design Versatility
Quiet Efficiency
Intuitive Extraction
Easy To Clean
Prolonged Freshness
Specifications
Other
| Yes |
Fan ratings
| Yes | |
| Maximum air movement | 330CFM |
| Maximum speed sound rating | 9sones |
Installation and cleaning
| Yes | |
| Air outlet size | 2.25" x 12" (Included), 3.25" x 12" (Optional)" |
| Dishwasher safe filters | 1 |
Performance
| Yes | |
| Extraction type | Surface |
| Fan speeds | 5 + Boost |
| Filter type | Mesh with Stainless Steel filter cover |
| Number of filters | 1 |
Power requirements
| Yes | |
| Connection | Flex cord, 3-pin plug |
| Power | 120 V, 60 Hz |
| Service | 5 A |
Ventilation features
| Yes | |
| Auto-off/Run-on timer | Yes |
| Bluetooth connectivity | Yes |
| Timer function | Yes |
Warranty
| Yes | |
| Parts and labor | 2 years |
Dimensions & Weight
| Width | 5 in. |
| Height | 7 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 10 in. |
| Shipping Height | 12 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.41 ft³ |
| Dimensional Weight | 4.22 lbs. |
| Total of Cubes | 0.41 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 4.22 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Fisher Paykel Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.













