$1,514.00
Was$2,099.00Save $585.00 (28%)
30-inch Induction Range with No Preheat Air Fry - WSIS5030RZ
$1,514.00
Was$2,099.00Save $585.00 (28%)
Key Features
Induction Technology
No Preheat Air Fry
ENERGY STAR® Certified
Griddle Zone
6.4 Cu. Ft. Capacity
Air Cooking Technology
Air Baking
Rapid Preheat
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Induction Technology
Induction Technology makes cooking and cleaning fast by transferring heat to the pot, not the cooking surface. This makes cooking and cleaning spills simple.
No Preheat Air Fry
Start air frying without the wait with No Preheat Air Fry.
ENERGY STAR® Certified
ENERGY STAR® Certified models exceed government standards to help save money on your utility bills.
Griddle Zone
Griddle Zone delivers new cooking capabilities by connecting two individual heating elements to form one larger one, making it easy to cook different foods at once.
6.4 Cu. Ft. Capacity
Easily cook a whole meal with 6.4 Cu. Ft. capacity.
Air Cooking Technology
Go beyond Air Fry with All In One Air Cooking Technology including Air Baking, Air Roast, and Air Broil for fast, delicious cooking.
Air Baking
Heat food fast with Air Baking. The oven fan circulates hot air from three heating elements around the oven so you can cook foods fast and don’t have to move dishes around as you cook
Rapid Preheat
Rapid Preheat helps you save time with a fast preheating mode. A rear fan combined with the use of all of the elements helps heat the oven quickly.
Cookware Compatible
Compatible with cookware that is multi-ply stainless steel, enamelled steel or cast iron. Use pans marked "Works with Induction" or test to see if a magnet will stick to the bottom.
No Preheat Mode
Take preheating off your plate with No Preheat Mode. Simply place your food in the oven and start baking. The oven will adjust the cook time for frozen pizzas and more.
AquaLift® Self-Cleaning Technology
Clean your oven without harsh chemicals in only 40 minutes with AquaLift® Self-Cleaning Technology. Add water, run the cycle and then wipe away any remaining soils once the cycle is done.*Unlike the traditional Adjustable Self-Clean Cycle which burns off soils, when using AquaLift® Self-Cleaning Technology, add water, run the cycle and then manually remove the water and soils with a wet sponge when the cycle is finished.
Fingerprint Resistant
Available in a stainless finish that’s easy to clean and resists fingerprints and smudges.
Keep Warm Setting
Use the Keep Warm setting in the oven to help your dishes stay warm until your family is ready to dig in.
Control Lock Mode
Disable the control panel to avoid unintended use and easily clean controls.
Dishwasher Safe Air Fry basket (Sold Separately)
For easy cleaning, put the Dishwasher-Safe Air Fry Basket (Sold Separately) right in the dishwasher when it gets messy. Part number W11692811.
ADA Compliant (U.S. Only)
This range meets the Standards for Accessible Design specified by the Americans with Disabilities Act to provide equal access to all.(U.S. Only)
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.74 ft³ |
| Dimensional Weight | 220.52 lbs. |
| Total of Cubes | 17.74 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 220.52 lbs. |
Exterior Details
| Door Type | Glass |
| Oven Control Location | Front |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Window Size | Extra Large |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
Cooktop Details
| Cooktop Control Location | Front |
| Cooktop Control Type | Electronic Touch |
| Cooktop Surface Material | Glass |
| Griddle Included | No |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface Color | Black |
Element/Burner Details
| Cooktop Element Style | Induction |
| Left Front Element-Burner Size | 7in. |
| Left Front Element-Burner Type | Induction Bridge |
| Left Rear Element-Burner Power | 3000W/1400W |
| Left Rear Element-Burner Size | 7in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Induction Bridge |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Right Front Element-Burner Power | 3700W |
| Right Front Element-Burner Size | 10in. |
| Right Front Element-Burner Type | Power |
| Right Rear Element-Burner Power | 2200W |
| Right Rear Element-Burner Size | 5 1/2 in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Standard |
| Left Front Element-Burner Power | 3,000W |
Details
| Air Fry | Yes |
| Cooktop Configuration | All Burners |
| Installation Configuration | Freestanding |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Power Outage Compatible | No |
| Range Configuration | Slide-In |
| Range Type | Slide-in |
| Literature Language | English |
| Fuel Type | Electric Induction |
| Oven Selections | Air Fry, Audible Signal, Bake, Bake-No Preheat, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Convect Modes, Cook Time Indicator, Delay Start, Frozen Bake, Keep Warm Setting, No Preheat - Frozen La |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Controls
| Display Color | Blue |
| Electronic Display Type | LED |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
| Watts | 11 |
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| CUL | Yes |
| UL | Yes |
| Energy Ratings (kWh/year) | 195 (US), 377 (Canada - oven portion only) |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 28.5 in. |
| Weight | 229 lbs. |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 36 in |
| Cutout Width | 30 in |
| Net Weight | 211 lbs |
| Gross Weight | 229 lbs |
| Depth Closed Excluding Handles | 27.875 in |
| Depth Closed Including Handles | 28.875 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48.5 in |
| Oven Interior Depth | 20.625 in |
| Oven Interior Height | 22.125 in |
| Oven Interior Width | 24.125 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 43 in. |
| Shipping Length | 33.5 in. |
| Shipping Weight | 269 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 269 lbs. |
| Source | Calculation |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | Yes |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Type | True Bow Tie |
| Convection Functions | Air Fry, Bake, Broil |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Color | Grey |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Number of Rack Guides | 7 |
| Oven Cleaning Type | AquaLift® Self Clean |
| Oven Cooking System | True Convection |
| Oven Light Switch Location | Top of Console |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Oven Rack Guide Type | Molded |
| Oven Rack Type | 2 Standard |
| Bake Element Power | 3,600 W |
| Broiler Element Power | 4,000 W |
| Convection Element Power | 925 w |
Capacity
| Volume | 24.685 Cu.Ft. |
Features
| Range Features | ADA Compliant, Air Fry |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.
























