$1,254.00
Was$1,399.00Save $145.00 (10%)
4.8 Cu. Ft. Electric Range with Frozen Bake™ Technology - WEC310S0LW
$1,254.00
Was$1,399.00Save $145.00 (10%)
Key Features
Frozen Bake™ Technology
Adjustable Self-Clean Cycle
4.8 Cu. Ft. Capacity
Keep Warm Setting
Broil Setting
Delay Start
Cooktop Indicator Lights
ADA compliant
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Frozen Bake™ Technology
Skip preheating and cook frozen favorites like pizza in fewer steps with preprogrammed settings that automatically adjust cooking times for you.
Adjustable Self-Clean Cycle
Clean without harsh chemicals using the high temperature self-clean cycle. Adjust the cycle for various soil levels to keep your oven looking clean.
4.8 Cu. Ft. Capacity
Easily cook large meals with 4.8 Cu. Ft. Capacity
Keep Warm Setting
Keep dishes from getting cold with this setting that delivers low heat to the oven.
Broil Setting
When you place food close to the oven’s top heating element using the Broil Setting, you can quickly sear meat, char vegetables, brown lasagna, caramelize the top of a casserole and more.
Delay Start
Program the oven to start baking at a future time so you can move onto other things, and still get dinner to the table on time.
Cooktop Indicator Lights
Notice when the cooktop’s still on or hot with Cooktop Indicator Lights, so you can finish every meal with added peace of mind.
ADA compliant
This range meets the Standards for Accessible Design specified by the Americans with Disabilities Act to provide equal access to all.
Sabbath mode
Use Sabbath mode to keep the oven on the "Bake" setting at a constant temperature until it's turned off. When this mode is enabled, displays, tones and all other cooking and cleaning cycles are disabled.
Specifications
Exterior Details
| Door Type | Glass |
| Handle Color | White |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Oven Control Location | Front |
| Oven Control Type | Tap Touch |
| Oven Window Size | Large |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | No |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Type | None |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | No |
| Interior Color | Dark Grey |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Oven Cleaning Type | Self-Cleaning |
| Oven Cooking System | Thermal |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Oven Rack Type | Standard (Both) |
| Bake Element Power | 2,400 W |
| Broiler Element Power | 3,400 W |
Cooktop Details
| Cooktop Control Knob Color | White |
| Cooktop Control Knob Type | Plastic |
| Cooktop Control Location | Front |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Color | White |
| Cooktop Surface Material | Porcelain Coated Steel |
| Griddle Included | N/A |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Element/Burner Details
| Cooktop Element Style | Coil |
| Left Front Element-Burner Size | 8in. |
| Left Front Element-Burner Type | Coil |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Coil |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Right Front Element-Burner Size | 6in. |
| Right Front Element-Burner Type | Coil |
| Right Rear Element-Burner Size | 8in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Coil |
| Left Front Element-Burner Power | 2,600W |
| Left Rear Element-Burner Power | 1,500W |
| Right Front Element-Burner Power | 1,500W |
| Right Rear Element-Burner Power | 2,600W |
Details
| Cooktop Configuration | All Burners |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Selections | Audible Signal, Bake, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Cook Time Indicator, Delay Start, Frozen Bake, Keep Warm/Warm Hold, Sabbath Mode, Smart Mode, Timer |
| Power Outage Compatible | No |
| Range Type | Freestanding |
Controls
| Display Color | Blue |
| Electronic Display Type | LED |
Electrical
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| UL | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Length | 28.94 in. |
| Weight | 173 lbs. |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 36 in |
| Gross Weight | 173 lbs |
| Maximum Height | 37 in |
| Minimum Height | 36 in |
| Net Weight | 156 lbs |
| Height | 36 in. |
| Cutout Width | 30.125 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 28.125 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 47.375 in |
| Oven Interior Depth | 18.5 in |
| Oven Interior Height | 18.125 in |
| Oven Interior Width | 24.5 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.5 in. |
| Shipping Height | 43.5 in. |
| Shipping Length | 33.94 in. |
| Shipping Weight | 213 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 213 lbs. |
| Source | Calculation |
Capacity
| Volume | 24.186 Cu.Ft. |
Features
| Range Features | ADA Compliant |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.01 ft³ |
| Dimensional Weight | 223.9 lbs. |
| Total of Cubes | 18.01 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 223.9 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.
























