30" Dual Fuel Slide-In Range - J2S968SHSS
30" Dual Fuel Slide-In Range
Model: J2S968SHSS


30" Dual Fuel Slide-In Range
Model: J2S968SHSS
Key Features
True Convection with Precise Air
Convection Bake (multi-rack)
Convection Roast
Self-clean oven
Glass touch controls
Power Boil burner
Precise Simmer burner
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
True Convection with Precise Air
Delivers even air and heat circulation for superior baking and roasting results
Convection Bake (multi-rack)
Provides ideal convection baking for multiple racks of food, ensuring superb results
Convection Roast
Provides even cooking and consistent results, roasting meats up to 25% faster than a conventional oven
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Glass touch controls
Features the smooth glass design that is easy-to-operate and easy-to-clean
Power Boil burner
Delivers 15,000 BTUs of forceful heat for rapid boiling
Precise Simmer burner
Offers a low setting of 600 BTUs, ensuring more temperature control for simmering
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 36 in |
| Net Weight | 215 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 16-1/4 x 18-1/4 |
| Depth with Door Open 90° | 44.75 in |
| Cooktop Width | 31.25 in |
| Approximate Shipping Weight | 235 lb |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
FEATURES
| Oven Features | 8-Pass Bake Element |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Fuel Type | Electric and Natural Gas |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast Multi/Single Rack |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
| Power Boil Burner | (1) 15,000 BTU/180F degree simmer |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (1) 11,000 BTU/150F degree simmer |
| All-Purpose Burners | (1) 9,100 BTU/150F degree simmer |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Cooktop Surface | Glass Ceramic |
| Roasting Rack | Yes |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | QuickSet III |
| Precise Simmer Burner | (1) 6,000 BTU/140F degree simmer |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | Glass Touch |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode |
| Oven Control Features | Automatic Meat Thermometer |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi/Single Rack |
| Oven Cooking Modes | Convection Broil |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Handle | Sculptured Stainless-Look |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless Steel |
| Installation | Flush Appearance |
| Color Appearance | Stainless Steel |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.40 cu ft |
ACCESSORIES
| Trim Kit - Lower | JXS56BB (Black) |
| Convection Cookbook / Cooking Guide | Included |
| Trim Kit - Body Side | JXS77BB (Black) |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2700W |
| Volts/Hertz/Amps | 208/240V; 60Hz; 40A |
| Broiler Wattage | 3600W |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 16-1/4 x 18-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 215 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 255 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 255 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.39 ft³ |
| Dimensional Weight | 228.64 lbs. |
| Total of Cubes | 18.39 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 228.64 lbs. |
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










