800 Series Induction Slide-in Range 30" - HII8046U
800 Series Induction Slide-in Range 30"
Model: HII8046U


















360 View
800 Series Induction Slide-in Range 30"
Model: HII8046U
Replaced By
800 Series Induction Slide-in Range 30''
Model: HII8047U

$4,349.00
Was$4,799.00Save $450.00 (9%)
Key Features
Sleek and stylish Black Stainless Steel
Warming Drawer for convenient storage
Support heavy dishes with a Telescopic Rack
Easy installation
Faster cooking with induction
Self-Clean Mode for convenience
Slide-In Range: can replace a freestanding range cutout and slides back against the wall for a sleek built-in look.Close
Induction Cooktop: uses the cookware to generate the heat for faster, more efficient heating.Close
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Sleek and stylish Black Stainless Steel
Daringly different, Bosch black stainless steel helps guard against scratches and fingerprints, while making a bold statement. Design a full black stainless kitchen suite for a true showstopper.
Warming Drawer for convenient storage
A Warming Drawer beneath the oven provides extra storage, and keeps your food warm until it's ready to serve.
Support heavy dishes with a Telescopic Rack
The Telescopic Rack moves smoothly and supports heavy dishes and casserole pans with ease, making it effortless to pull out the racks.
Easy installation
The slide-in design can replace a freestanding range cutout and slides back against the wall for a sleek built-in look.
Faster cooking with induction
When you place a pan on an induction cooktop and turn it on, an electric current travels through a coiled copper wire, which produces and applies heat directly to your pan. Heating the cookware directly prevents heat loss (plus, the area surrounding your pan remains cool to the touch). You'll also notice the ease of clean-up.
Self-Clean Mode for convenience
With all the cooking you'll do in a Bosch oven, clean-up should be your last worry. Our wall ovens have a 2, 3 or 4 hour self-clean cycle, for the ultimate convenience.
Slide-In Range: can replace a freestanding range cutout and slides back against the wall for a sleek built-in look.Close
The slide-in design can replace a freestanding range cutout and slides back against the wall for a sleek built-in look.
Induction Cooktop: uses the cookware to generate the heat for faster, more efficient heating.Close
Self-Clean Mode: cleans the oven with a 2,3, or 4 hour self-clean cycleClose
With all the cooking you'll do in a Bosch oven, clean-up should be your last worry. Our wall ovens have a 2, 3 or 4 hour self-clean cycle, for the ultimate convenience.
Generous Capacity: fit large dishes with 4.6 cubic feet of space.
Telescopic Rack:
moves smoothly and supports heavy dishes and casserole pans with ease
Slide-In Range:
can replace a freestanding range cutout and slides back against the wall for a sleek built-in look.
Induction Cooktop:
uses the cookware to generate the heat for faster, more efficient heating.
Top-/Bottom heat:
perfect results on one level thanks to optimal distribution of heat.
Self-Clean Mode:
cleans the oven with a 2,3, or 4 hour self-clean cycle
Easy and ergonomic access:
SideOpening oven doors make it more comfortable and ergonomic to access inside your oven
Specifications
General
| Brand | Bosch |
| SKU | HII8046U |
| UPC code | 825225959816 |
| Number of Gas Burners | 0 |
| ExtraLow® Burners | no |
| Number of Cooking Modes | 11 |
| Included Accessories | 1 x oven racks /upper, 1 x temperature probe /upper |
| Cavity Capacity | 4.6 Cu Ft |
| Cooking Modes | Proof, Roast, Convection Roast, Bake, Convection Bake, Pizza, Convection Multi-Rack, Convection Broil, Broil, Warm, Warming Drawer |
| ExtraLow® Burners | no |
Construction type
| Energy source | Electric |
| Design | Freestanding |
| Type of energy - primary cavity | Electricity |
Safety
| Safety Functions | Childproof Lock, Door Lock Electronical, Residual Heat Indicator, Safety switch-off func oven |
| Safety Functions Cooktop | Auto Safety Shutoff, Childproof Lock, pan recognition |
Oven
| Cooking Modes | Bake, Broil, Convection Bake, Convection Broil, Convection Multi-Rack, Pizza, Proof, Warm, Warming Drawer |
| Grill element | fixed assembled |
Comfort
| Power on Indicator | No |
| Fast Pre-Heat | Yes |
| Pizza Setting | Yes |
Connection
| Fuse protection | 40 A |
| Watts | 13,800 W |
| Plug Type | No Plug |
| Volts | 240/208 V |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Comfort and Convenience
| Pedestal Star® Burners | no |
| Cleaning System | Self Clean |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| Sabbath Mode | yes |
| Cooking Modes | Proof, Roast, Convection Roast, Bake, Convection Bake, Pizza, Convection Multi-Rack, Convection Broil, Broil, Warm, Warming Drawer |
| Pedestal Star® Burners | no |
| Sensors | Not Applicable |
Induction Cooktop Features
| Electric | yes |
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Automatic Linking/ Separating of Cooking Zones | no |
| Keep Warm | no |
| Automatic Cookware Detection | no |
| SpeedBoost® | All |
| Automatic Setting Transfer | no |
| Increase/ Decrease Power Level via Moving Pot | No |
| Frying Sensor Technology | Not Applicable |
Design
| Color | Black Stainless Steel |
| Display Concept | Digital display |
| Soft close door | no |
| Surface Materials | Ceramic |
Technical Specifications
| Volts | 240/208 V |
| Plug Type | No Plug |
| Watts | 13800 W |
| Fuse protection | 40 A |
Connectivity
| Home Connect™ | no |
| Home Connect™ | no |
Electric Cooktop Features
| Electric | yes |
| Keep Warm | no |
| Automatic Cookware Detection | no |
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Automatic Linking/ Separating of Cooking Zones | no |
| Automatic Setting Transfer | no |
| Increase/ Decrease Power Level via Moving Pot | No |
| SpeedBoost® | All |
| Frying Sensor Technology | Not Applicable |
| SpeedBoost® | All |
Dimensions & Weight
| Width | 31.5 in. |
| Height | 36.5 in. |
| Length | 26.75 in. |
| Weight | 237 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.5 in. |
| Shipping Height | 41.5 in. |
| Shipping Length | 31.75 in. |
| Shipping Weight | 277 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 277 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.8 ft³ |
| Dimensional Weight | 221.26 lbs. |
| Total of Cubes | 17.8 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 221.26 lbs. |
Where to Buy Bosch Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











